Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Şirketler için Suudi Arabistan Fırsatı

Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi Başkanı Aydın, Suudi Arabistan'da 2040 yılına kadar yapılacak yaklaşık 500 milyar dolarlık harcamada Türk şirketlerin sesi olacak.
Türk Şirketler için Suudi Arabistan Fırsatı
HABER GİRİŞ

Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi tarafından yapılan açıklamayla Suudi Arabistan Ulusal Özelleştirme ve Kamu Özel Sektör İş Birliği Merkezi’nin ülkede gelecek dönemde yapılacak milyarlarca dolarlık kamu özel sektör iş birliği projelerinin koordinasyon ve yönetimini yapacağı bildirildi.

Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi Başkanı Eyüp Vural Aydın ise Suudi Arabistan’da kamu özel sektör iş birliği modeliyle yapılacak projelere dünyadan en doğru potansiyeli çekebilmek için kurulan Ulusal Özelleştirme ve Kamu Özel Sektör İş Birliği Merkezi (The National Center for Privatization and PPP) Danışma Kurulu’na seçildi.

The National Center for Privatization and PPP’de (NCP) 11 bakanın yer aldığı kaydedilirken, 7 farklı ülkeden seçilen uzmanlardan oluşan bir Danışma Kurulu’nun belirlendiği eklendi.

Proje ve Firmaların Belirlenmesinde Kilit Rol Üstlenecek

Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi Başkanı Eyüp Vural Aydın’ın ise ABD, Kanada, İngiltere, Portekiz, İsveç ve Suudi Arabistan temsilcileri ile beraber bu kurulun üyesi olduğu paylaşıldı.

NCP Danışma Kurulu’nun KÖİ ekosistemi hakkında özel geri bildirim sağlayarak hem kamu hem de özel sektör (finansörler, yatırımcılar ve danışmanlar) için prosedürleri iyileştirmeyi amaçlayacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca NCP Danışma Kurulu’nun hangi projede hangi firmanın doğru yetkinliklere sahip olduğunun belirlenmesinde kilit rol üstleneceği vurgulandı.

Türk Firmaları İnşaat ve Altyapı Projelerinde Kendini İspatladı

Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi Başkanı Aydın, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Suudi Arabistan’da milyarlarca dolarlık KÖİ projeleri için hazırlık olduğunu belirten Aydın, şöyle konuştu.

“Bu projelerin koordinasyonu görevini üstlenen bir kuruma seçilen 8 danışmandan biri olmak hem şahsım hem de ülkem adına gurur verici.”

Türk şirketlerinin KÖİ projelerinde yetkinliğini tüm dünyaya ispatladığına dikkat çekerek, “Türk firmaları inşaat ve altyapı projelerinde dünyaya kendini ispat etti. Özellikle ulaştırma, sağlık, turizm, şehircilik ve havalimanları konusunda dünya genelinde aranan özelliklere sahip şirketlere sahibiz.” dedi.

Türk Şirketlerin Yüzde 10 Pay Alması Hedefleniyor

Bahsi geçen konuların ilgi çektiğine işaret eden Aydın, tüm bu özellikler sebebiyle Suudi Arabistan’da da büyük bir fırsat olduğuna ilişkin inancını dile getirdi.

2040 yılına kadar yaklaşık 500 milyar dolarlık harcama yapılacağının bilgisini vererek, “Bu noktada Türk şirketlerini de pazara davet edeceğiz. Hedefimiz, Türk şirketlerinin en az yüzde 10 pay almasını sağlamak.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın