Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ, Hükümetin Zam Pazarlığındaki Teklifini Açıkladı

700 bin kamu işçisi için zam pazarlığı devam ediyor. Türk-İş Genel Başkanı Atalay, hükümetin zam teklifini açıkladı. Detaylar haberde;
TÜRK-İŞ, Hükümetin Zam Pazarlığındaki Teklifini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Kamuda çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren, 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç yaklaşık 20 gündür devam ediyor. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay, zam pazarlığındaki son durumu bildirdi.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine yapılacak zammın belirleneceği görüşmelerde işçi ve işveren tarafı pek çok konuda mutabık kaldı. Ancak pazarlıkta, taban ücret ve yüzdelik zam konusundaki pazarlıksa sürüyor.

2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamına; karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ve hastanelerde çalışan 700 binden fazla işçi dahil oluyor.

Depremler Sebebiyle Görüşmeler Yapılamadı

Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremler sebebiyle sözleşme görüşmelerinin yapılamadığını vurgulayan Atalay, görüşmelerin yaklaşık 20 gündür sürdüğünü ekledi.

Protokol görüşmelerinde hükümetin zam teklifini aktaran Atalay, hükümetin ilk 6 ay için yüzde 30 zam teklif ettiğine dikkat çekti. Taban aylık teklifininse 11 bin 500 lira olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Ergün açıklamasında, “Bizim verdiğimiz teklif yüzde 45 refah payı, 15 bin TL taban ücreti. Onun dışında da sosyal haklarla ilgili ortak talebi hükümete teslim ettik.” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta hükümetin ilk defa yüzde 30 zam teklifi verdiğini söyleyen Atalay, 11 bin 500 lira da taban ücreti verildiğini söyledi. Hükümetin söz konusu teklifinin, TÜRK-İŞ’in talebini karşılamadığını kaydetti.

Teklifin komisyonun taleplerini karşılamadığını hükümete de ilettiklerini dile getiren Atalay, “İşçinin razı olmadığı rakamı imzalamayız.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.