Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşçilerin Zam Pazarlığında 4 İkramiyeye de Onay Çıktı

İşçilerin maaş zammı için kurulan masada, işçilere memurlar için olduğu gibi yılda 4 kere olmak üzere ikramiye verilmesine yeşil ışık yakıldı.
İşçilerin Zam Pazarlığında 4 İkramiyeye de Onay Çıktı
HABER GİRİŞ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) heyetleri ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) yetkililerinin bu hafta başlattığı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri sürüyor.

700 binden fazla işçinin maaşına yapılacak zam oranının ele alındığı görüşmelerde hafta başında ikramiyeler konusunda her iki tarafın da anlaşma sağladığı, taban ücret ve zam oranına ilişkin pazarlıkların sürdüğünün öğrenilmesinin ardından yeni bir gelişme yaşandı.

TV100’ü aktardığına göre işçi ve işveren temsilcilerinin sıkı pazarlığa tutuştuğu masada kamu işçilerinin memurlar gibi ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında toplu sözleşme ikramiyesi alabilmesinde karar kılındı.

Ayrıca belediye ve il özel idare şirketlerinde görevli tüm kamu işçilerine de ilave ikramiye verilmesinin talep edildiği öğrenildi.


TÜHİS’in ev sahipliğinde yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde, verilecek zamlı maaşlar için işçi tarafı brüt taban ücreti 15 bin lira olarak belirlerken, zamma ek olarak enflasyona karşı çalışanları korumak için yüzde 15 oranında refah payında da ısrarlar sürdü.

İşveren tarafının sunduğu ilk teklif ise 11 bin 500 lira olurken, görüşmelerin 15 günlük sürece yayılacağı öğrenildi. Maaş zammında taban ücret ve yüzdelik dilimin mayıs ayından önce kesinleşmesi planlanıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın