Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk İlaç Tüm Ürünlerinde Fiyat Artışı Yaptı

Tüm ürünlerinde yüzde 36,7 fiyat artışı yapan Türk İlaç, siparişlere yetişebilmek için üretim kapasitesini de yüzde 40 oranında artırdı.
Türk İlaç Tüm Ürünlerinde Fiyat Artışı Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) fiyat ve üretim kapasitesi artışına dair açıklama yaptı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Fiyat Değerlendirme Komisyon kararı ile tüm serum ürün grubunda yüzde 36,7 fiyat artışının onaylandığı ve yürürlüğe girdiği belirtildi.

Bunun yanında hem yurt içi hem de ihracat pazarında artan serum siparişlerini karşılayabilmek için mevcut üretim kapasitesinin yüzde 40 artırılmasına karar verildi.

Açıklamada, üretim kapasitesinin artırılmasının ve fiyat artışlarının şirketin 2023 ilk çeyreğinde, finansal tabloya pozitif etki yaratacağı ifade edildi.

Şirket bugün yaptığı bir başka açıklamada ise Filipinler, Irak ve Gürcistan’da GMP (iyi üretim uygulamaları) başvurusunun onaylandığını duyurdu. Onay işleminin ardından bu ülkeler için ihracat izninin de tescillendiği açıklandı.

Türk İlaç Hisselerinde Son Durum

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

TRILC koduyla işlem gören Türk İlaç hisseleri, yatırımcıları en çok yoran paylar arasında yer alıyor. 2021 yılının Nisan ayında 35 liranın üstüne çıkan hisseler, bu seviyeden sonra sert düşüş gösterdi. Daha sonrasında ise kayda değer bir toparlanma göstermedi.

GCM Yatırım Banner

2021 yılını 11 lira civarından bitirip, 2022 yılı boyunca bu seviyelerde hareket etti.

2023’e 13 lira üzerinden başlayan Türk İlaç hisseleri, borsamızda yaşanan genel negatif havanın etkisiyle dün 10 sınırına kadar çekildi.

Haftanın son işlem gününde belirgin bir toparlanma gösterdi. Yüzde 3 artan hisseler 11,80 liraya kadar çıktı. Saat 14.46’da yüzde 2,9 artışla 11,72’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın