Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Borsasında Yabancı Yatırımcı Hisse Alımını Azalttı

Merkez Bankası bugün Türk finans piyasasındaki enstrümanlara dair yabancı yatırımcı pozisyonlarıyla ilgili menkul kıymet istatistiklerini kamuoyuyla paylaştı. Detaylar haberde;
Türk Borsasında Yabancı Yatırımcı Hisse Alımını Azalttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in dün yaptığı istikrar odaklı açıklamalar, borsada doping etkisi yaptı. Açıklamaların artında yeni rekorlarını deneyen BİST 100 endeksinde dünkü işlem hacmi ise 99,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

Borsadaki yükseliş işlem hacmindeki artışla desteklenirken, yabancı yatırımcının Türk borsasındaki alım-satımları da yakından takip ediliyor.

Türkiye Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün yayımlanan menkul kıymet istatistikleri raporu yayımlandı. 22-26 Ocak haftasına ilişkin rapora göre yurt dışı yerleşik kişiler alım pozisyonunda kalmaya devam etti ancak bir önceki haftaya göre hisse senedi alımları azaldı.

Yabancı yatırımcı 26 Ocak ile biten haftada 62,5 milyon dolarlık hisse senedi alımı yaptı. Yabancıların aynı dönemde hisse senedi stokları ise 32 milyar 238,2 milyon dolar olarak kaydedildi.

Merkez Bankası Menkul Kıymet İstatistikleri Tablosu
KAYNAK: TCMB

Aynı haftada yabancı yatırımcının devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alım pozisyonu eksi 51,2 milyon dolar oldu. DİBS ters repo işlemlerinde ise 7,7 milyon dolarlık alım oldu.

GCM Yatırım Banner

Yabancı yatırımcının 29 Ocak ile biten haftada DİBS teminatlarında 5,4 milyon dolarlık alım işlemi gerçekleşti.

Şirket borçlanma senelerinde yurt dışı yerleşik kişiler 3,7 milyon dolarlık alım işlemi yaptı.

22-26 Ocak haftasında yabancıların stokları incelendiğinde ise hisse senedi stokları bir önceki haftaki 31 milyar 83,8 milyon dolarlık seviyesinden 32 milyar 238,2 milyon dolara yükseldi.

DİBS kesin alım stokları önceki haftaki 2 milyar 880,8 milyon dolar olan seviyesinden, 2 milyar 754,6 milyon dolara geriledi. DİBS ters repo stokları 1 milyar 728,9 milyon dolar olarak paylaşıldı.

Yabancı yatırımcının 29 Ocak ile biten haftada DİBS teminat stokları ise 1 milyar 681,3 milyon dolar oldu. Şirket içi borçlanma senetleri stokları aynı dönemde 92,7 milyon dolar olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.