Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı Türk Borsasında Alış Trendini Sürdürüyor

Merkez Bankası, Türk finans piyasasında işlem gören enstrümanlardaki yabancı yatırımcı pozisyonlarına ilişkin menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. İşte detaylar;
Yabancı Yatırımcı Türk Borsasında Alış Trendini Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bugün faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 45 seviyesine çıkarmasının ardından haftalık olarak açıklanan menkul kıymet istatistikleri yayımlandı. Kararın ardından BİST 100 endeksi TSİ 14.00 itibarıyla yüzde 1,17 artışla 8185 puana yükseldi.

Merkez Bankası’nın 15-19 Ocak arasındaki haftaya ilişkin bugün yayımladığı raporda yabancı yatırımcının 145,6 milyon dolarlık hisse alımı yaptığı kaydedildi.

5 Ocak ile biten haftayı hisse senedi satışıyla tamamlayan yabancı yatırımcı, 12 Ocak ile biten haftada 157,4 milyon dolarlık hisse senedi alımı gerçekleştirmişti.

19 Ocak ile biten haftada yabancı yatırımcının devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alım pozisyonu eksi 40,3 milyon dolar oldu. DİBS ters repo işlemlerinde ise yurt dışı yerleşik kişiler 48,9 milyon dolarlık alış yaptı.

Menkul Kıymet İstatistikleri Merkez Bankası Grafiği
KAYNAK: TCMB

Şirket borçlanma senetlerinin 19 Ocak ile biten haftadaki net değişimi ise 4,9 milyon dolar olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Yabancı yatırımcının söz konusu haftadaki stokları incelendiğinde ise hisse senedi stoklarının 31 milyar 83,8 milyon dolar olduğu görüldü.

DİBS kesin alım stokları 2 milyar 880,8 milyon dolarken, DİBS ters repo stokları 1 milyar 739,7 milyon dolar olarak paylaşıldı.

Yurt dışı yerleşik kişilerin 19 Ocak ile biten haftada DİBS teminat stokları 1 milyar 690,9 milyon oldu. Şirket içi borçlanma senetleri stoklarıyla 12 Ocak ile biten haftadaki 84,8 milyon dolardan 89,3 milyon dolara yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.