Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancılar Türkiye’de Alım Yaptı! Yatırımcı Yön Değiştirdi

Yabancı yatırımcı, önceki hafta gerçekleştirdikleri hisse senedi satışlarının ardından 12 Ocak ile biten haftada alım pozisyonuna geçti. Detaylar haberde;
Yabancılar Türkiye’de Alım Yaptı! Yatırımcı Yön Değiştirdi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 8000 puanın üzerine tutunmaya çalışırken, yabancı alımları yatırımcının radarına yerleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün menkul kıymet istatistikleri açıklandı.

5 Ocak 2024 ile biten haftayı 299,7 milyon dolarlık hisse senedi satışıyla tamamlayan yabancı yatırımcı, 12 Ocak ile biten haftada 157,4 milyon dolarlık hisse senedi alımı gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcıların 8-12 Ocak arasında hisse senedi stoku ise 30 milyar 789,7 milyon dolar oldu.

Söz konusu haftada yabancı yatırımcının devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alımında 424,9 milyon dolarlık alış gerçekleşti. DİBS ters repo işlemlerinde ise yurt dışı yerleşik kişiler 0,4 milyon dolarlık alış yaptı.

Merkez Bankası Menkul Kıymet İstatistikleri
KAYNAK: TCMB

Merkez Bankası tarafından geçen hafta açıklanan satış ağırlıklı menkul kıymet istatistikleri bu hafta yönünü değiştirerek alış ağırlıklı işlemler kaydetti.

TCMB raporunda yabancı yatırımcının stokları incelendiğinde 12 Ocak ile biten haftada DİBS kesin alım pozisyonu 2 milyar 956,8 milyon dolar oldu.

GCM Yatırım Banner

DİBS ters repo stoklarındaki yabancı hareketi 1 milyar 689,9 milyon dolar, DİBS teminatlarındaysa 1 milyon 690,7 milyon dolar alım yönünde oldu.

Yabancı yatırımcının şirket borçlanma senetleri stoklarıyla 12 Ocak ile biten haftada 84,8 milyon dolar olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.