Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcıdan Satış Fırtınası! Hisseler Eridi

Merkez Bankası, Türk finans piyasasında işlem gören enstrümanlara yönelik yabancı yatırımcı pozisyonlarını aktaran menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. İşte detaylar;
Yabancı Yatırımcıdan Satış Fırtınası! Hisseler Eridi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 2024 yılının başından bu yana yön arayışını sürdürüyor. Borsada yabancı alımları yatırımcılar tarafından takip edilirken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından menkul kıymet istatistikleri açıklandı.

Merkez Bankası’nın 5 Ocak 2024 ile biten haftaya ilişkin raporunda, yurt dışı yerleşik kişilerin 299,7 milyon dolarlık hisse senedi sattığı kaydedildi. Yabancı yatırımcıların hisse senedi stoku ise 29 milyar 196,6 milyon dolar oldu. 29 Aralık ile biten haftada yabancı yatırımcı 39,9 milyon dolarlık hisse alımı yapmıştı.

2-5 Ocak 2024 haftasında yabancı yatırımcının devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alımında 45,9 milyon dolarlık satış oldu. DİBS ters repo işlemlerinde ise yurt dışı yerleşik kişiler 17 milyon dolarlık satış yaptı.

Merkez Bankası Menkul Kıymet İstatistikleri
KAYNAK: TCMB

Raporda şirket borçlanma senetlerindeki yabancı hareketinin ise 11,1 milyon dolarlık alım yönünde olduğuna işaret edildi.

TCMB raporunda yurt dışı yerleşiklerinin stokları incelendiğinde 5 Ocak ile biten haftada DİBS kesin alım pozisyonu 2 milyar 517,5 milyon dolar oldu.

Şimdi Kayıt Olun

DİBS ters repo stoklarında yabancı hareketi 1 milyar 692,4 milyon dolar, DİBS teminatlarındaysa 1 milyon 689,5 milyon dolar alım yönünde oldu.

Yabancı yatırımcının şirket borçlanma senetleri stoklarıyla 5 Ocak ile biten haftada 66,6 milyon dolar olarak paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın