Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Turizmciler Beklentisini Paylaştı: 2024 Daha İyi Olacak

Turizm sektörünün temsilcileri, 2023 yılına dair büyüme beklentilerini ve gelecek yıla dair tahminlerini paylaştı. Detaylar şöyle…
Turizmciler Beklentisini Paylaştı: 2024 Daha İyi Olacak
HABER GİRİŞ

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Erkan Yağcı, bu yıl gelecek yıla ilişkin turizm sektörü değerlendirmesini paylaştı. Yağcı bu yıl turist sayısında ve gelirlerde artış olduğunu söyledi. Bu yılın Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli depremlerin tüm ülkeyi sarstığını belirten Yağcı, turizm sektörünün de etkilendiğini ifade etti.

Buna rağmen Türkiye’nin turizmi geçen yıla kıyasla yüzde 15 büyüme ile kapatmasın beklediklerini aktaran Yağcı, “Bütün sıkıntılara, zorluklara rağmen iyi kapatacağımız bir yıl oluyor. Kolay bir yıl olmadı ama sonucu iyi oldu.” diye konuştu.

Hareketliliğin sahil kesimleriyle sınırlı kalmadığına dikkat çeken Yağcı, her bölgede bunun göründüğünü söyledi. Yağcı, turizmde rekor olarak 2019’a işaret ederken, son veriler itibarıyla 2023’ün 2019’u geride bıraktığını belirtti.

Türkiye turizminin geleceğini 2023 rakamlarını referans alarak planlayacaklarını vurgulayan Yağcı, Türkiye artık dünyada kendini kabul ettirmiş bir turizm ülkesi, bir turizm markası. Şunu çok net olarak görüyoruz, bölgemizde herhangi bir olumsuz siyasi ve ekonomik gelişme olmadığı sürece 2024, 2023’ten daha iyi olacak.” diye konuştu.

Küçük Oteller Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Gayret ise Almanya ve Rusya ağırlıklı olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden misafir ağırladıklarını, sektörün yüzünü güldürecek bir yıl geçirdiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek yıla dair rezervasyonlar almaya başladıklarının bilgisini veren Gayret, 2024’ten beklentilerinin daha yüksek olduğunu ifade etti. Küresel olumsuzluklara rağmen Rusya ve Almanya pazarındaki satışların iyi gittiğini, İngiltere’den yapılan rezervasyonların memnun edici olduğunu söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.