Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketiciye Müjde! Marketler Fiyatları Düşürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ticaret Bakanı Bolat’ın indirim çağrıları sonrası zincir marketler indirimler yapmaya hazırlanıyor.
Tüketiciye Müjde! Marketler Fiyatları Düşürüyor
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat, enflasyonla mücadele kapsamında, gıda perakendecilerine indirim çağrılarına bulunmuştu. Bolat’ın bu çağrısı, perakende sektöründen destek görmüştü.

Bu çağrıların ardından, aralarında BIM, Şok Marketler, Migros ve A101’in bulunduğu pek çok zincir market, yüzde 50’ye varan indirimler yapacak.

Gıda Perakendecileri Derneği verilerine göre, geçen yılın sonu itibarıyla Türkiye’nin gıda perakendesi pazarı toplam büyüklüğü 1.6 trilyon TL olurken, marketlerin yer aldığı organize kanalın büyüklüğü ise 550 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

Ekim ayı içerisinde 500 üründe yüzde 50’ye varan indirimler yapacağını duyuran BİM, “Ekim ayı boyunca yapacağımız indirimlerle ülkemizin enflasyona karşı mücadelesini desteklerken, müşterilerimizin temel ürünlere erişimini de kolaylaştıracağız. Ürün maliyetlerinde artış olmadıkça ürün fiyatlarında artış yapmama ilkemizi, kurulduğumuz ilk günkü kararlılığımızla sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Migros enflasyonla mücadele kapsamında, 12 Ekim’den başlayarak Kasım sonuna kadar 15 bini aşkın üründe yüzde 20-50 aralığında indirimler sunacağını açıkladı. A101 ise yıl boyu her gün en az 1,000 üründe yüzde 50’ye varan indirim yaptıklarını hatırlatarak, kampanyalarına ek olarak tüm ürün kategorilerinde düzenli indirim yapacaklarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Şok Marketler de daha önce Ekim ayı boyunca her hafta en az 250 üründe olmak üzere toplam 1,000 üründe yüzde 50’ye varan indirimler yapacağını açıklamıştı. Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Alp Önder Özpamukçu, kendilerine üyesi perakendecilerin her zaman taşın altına elini koyarak bu mücadeleyi desteklediğini söyledi.

Buna karşın enflasyonla mücadelenin ve fiyat istikrarının sadece zincirin son halkası olan gıda perakendecilerinin değil, tedarik zincirinde yer alan bütün oyuncuların mücadelesini gerektirdiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.