Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK, TÜFE Hesaplamasında Ücretsiz Doğal Gazı Dikkate Alacak

Türkiye İstatistik Kurumu, ücretsiz doğal gazın TÜFE endeksleri hesaplanırken dikkate alınacağını duyurdu. İşte detaylar;
TÜİK, TÜFE Hesaplamasında Ücretsiz Doğal Gazı Dikkate Alacak
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 1 ay süreli ücretsiz doğal gaz ile ilgili Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) açıklama geldi. 24.04.2023 – 31.05.2023 sürecinde fatura kullanım bedellerinin Bakanlık bütçesinden karşılanacağı hatırlatılırken tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) hesaplanmasında bunun dikkate alınacağı belirtildi.

TÜİK’in yaptığı açıklamada, TÜFE çerçevesinde sürdürülen tüm çalışmaların Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) başta olmak üzere diğer uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen norm ve standartlara uygun olduğu vurgulandı.

Kurum, Mayıs ayı TÜFE hesaplamalarında doğal gaz için “sıfır fiyat” yöntemini uygulayacak. Söz konusu kararın Eurostat ile gerçekleştirilen yazışmalar ve ilgili dokümanların incelenmesiyle neticesinde kararlaştırıldığı paylaşıldı.

Bir yıllık 25 metreküpe kadar ücretsiz doğal gaz için ise 2024 Mayıs’a kadar Bakanlık tarafından karşılanacak söz konusu tutarların TÜFE hesaplamalarında dikkate alınacağı açıklandı.

TÜİK, doğal gaz fiyatının hesaplanmasına dair sözü edilen uygulamaların, doğal gazın TÜFE madde sepetindeki ağırlığı da dikkate alınarak genel endeks üzerinde aşağı yönlü ciddi şekilde bir etki oluşturacağı vurgulandı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu