Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Ücretli Çalışan Sayısı Yıllık Artışı Sürdürdü

TÜİK, 2023 yılı Kasım ayının ücretli çalışan sayısını açıkladı. Geçen yılın son çeyreğindeki verilerde ücretli çalışan sayısındaki yıllık artışın devamı geldi.
TÜİK Açıkladı: Ücretli Çalışan Sayısı Yıllık Artışı Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2023 döneminin ücretli çalışan istatistiklerini paylaştı. İstatistiklere göre yılın on birinci ayında sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı yıllık artışını sürdürürken, aylık verilerde sınırlı bir düşüş görüldü.

TÜİK verilerine göre ücretli çalışan sayısı 2023 yılı Kasım ayında yıllık yüzde 1,8 artarken, aylık yüzde 0,2 oranında düştü.

Ücretli çalışan sayısı Kasım 2022 döneminde 14 milyon 833 bin 144 kişi iken, Kasım 2023 döneminde 15 milyon 106 bin 556 kişi oldu.

Ücretli çalışan sayısı geçen yılın Ekim ayı verilerinde yıllık yüzde 2,6 artış yaşamışken, aylık bazda ise değişim görülmemişti. 2023 yılı Ekim ayında ücretli çalışan sayısı 15 milyon 277 bin 929 kişi olarak kayıtlara geçmişti.

Ücretli Çalışan Sayısı Kasım 2023
Kaynak: TÜİK

Ücretli çalışanların sektörel bazdaki yıllık değişimleri incelendiğinde sanayi sektöründe yüzde 1,3 düşüş görülürken; inşaat sektöründe yüzde 10,2 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 2,1 artış kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Ücretli çalışanların sektörel bazdaki aylık değişimleri ele alındığında sanayi sektöründe yüzde 0,5 gerileme ortaya çıkarken; inşaat sektörü yüzde 0,2 arttı, ticaret-hizmet sektörü ise değişmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın