Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Süt Üretimi Azalırken Fiyatlar Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 Kasım ayını kapsayan süt ve süt ürünleri üretimi verilerini yayımladı. Üretimdeki azalma dikkat çekti. İşte detaylar;
TÜİK Açıkladı: Süt Üretimi Azalırken Fiyatlar Artıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’de son yıllarda artan yaşam maliyetleri, enflasyon oranları, günden güne değişen etiket fiyatları vatandaşların alım güçlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2022 yılına ait süt ve süt ürünleri üretimi verilerini paylaştı. İstatistikler, süt üretiminin azaldığına işaret ediyor.

2022 Kasım ayında toplanan inek sütü miktarı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,1 oranında düştü. 2022 yılının Ocak-Kasım dönemine bakıldığında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre inek sütü miktarının yüzde 3,2 azaldığı görülüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kaynak: TÜİK

Kasım’da bir önceki yılın aynı ayına göre tereyağı üretimi yüzde 18,5, ayran üretimi yüzde 8,8, içme sütü üretimi yüzde 7,4, inek peyniri üretimi yüzde 5,1, yoğurt üretimi yüzde 3,1 oranında düştü.

Ocak-Kasım döneminde ise 2021’in aynı aylarına göre bazı ürünlerde artış görüldü. Tereyağı üretimi yüzde 16,1, ayran üretimi yüzde 7,2, yoğurt üretimi yüzde 3,4 yükselirken inek peyniri üretimi yüzde 4,8, içme sütü üretimi yüzde 2,4 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Bir önceki ay 757 bin 79 ton olan ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı Kasım’da yüzde 5,1 düştü ve 718 bin 166 tona geriledi. 120 bin 847 ton olan içme sütü 1,9 artarak 123 bin 123 tona çıktı.

Söz konusu üretim verilerindeki artış satış fiyatlarını da olumsuz etkiliyor. Fiyat artışlarında üretimin azalmasıyla birlikte haksız rekabet de etkili oluyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Pazartesi günü kamuoyuna açıklamalarda bulunarak et ve süt fiyatlarında spekülatif hareketler gözlemlediklerini belirtmişti. Stokçuluk ve fırsatçılığın yaşanmaması için sanayicilere büyük iş düştüğünü, fiyatı kendilerinin belirmeye çalıştıklarını söyledi ve zamanında yaptıkları uyarıları hatırlattı.

Ulusal Süt Konseyi en son Ekim ayında çiğ süt fiyatını 8,50 TL olarak açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.