Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Perakende Satışlar Ekim’de Yüzde 9,5 Arttı

TÜİK verilerine göre perakende satış endeksi yıllık bazda yüzde 9,5 arttı. Yıllık bazda en fazla artış bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları kaleminde gerçekleşti. İşte detaylar…
TÜİK Açıkladı: Perakende Satışlar Ekim’de Yüzde 9,5 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına ilişkin perakende satış endeksini açıkladı. Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ekim’de yıllık bazda yüzde 9,5 arttı. Aylık bazda ise yüzde  1,4 artış gösterdi.

Eylül ayında perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 9,7, aylık bazda ise 1,8 oranında arttı.

Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış yüzde 30,5 ile bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları kaleminde kaydedildi. Ayrıca gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 11,8, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,1 arttı. Bunun yanında tekstil, giyim ve ayakkabı kaleminde yüzde 5,1’lik azalma gerçekleşti.

Söz konusu dönemde aylık bazda ise en fazla artış yüzde 4,8 ile posta veya internet üzerinden satışlar kaleminde saptandı. Diğer kalemlerde ise artış şu şekilde açıklandı: Gıda içecek ve tütün satışlarında yüzde 0,6, gıda dışı satışlarında (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,3, otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 2,9, elektrikli eşya ve mobilyada yüzde 4,7.  Ayrıca tekstil, giyim ve ayakkabı kaleminde yüzde 2,4’lük azalma kaydedildi.

Ekim’de perakende ciro yıllık bazda yüzde 133,6, aylık bazda ise yüzde 6,1 arttı.

GCM Yatırım Banner
TÜİK Perakende Ciro
Kaynak: TÜİK

Cari fiyatlarla perakende ciro da yıllık bazda gıda içecek ve tütün satışları kaleminde yüzde 128,6’lık, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 126’lık, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde  167,2’lik artış saptandı.

Söz konusu dönemde aylık bazda ise gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,9, gıda dışı satışlar yüzde 6,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 4,6 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.