Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Perakende Satış Hacmi Eylül’de Yüzde 9,7 Arttı

TÜİK verilerine göre perakende satış endeksi Eylül ayında da artış seyrini sürdürdü. Yıllık bazda artış yüzde 9'u geçti. İşte detaylar...
TÜİK Açıkladı: Perakende Satış Hacmi Eylül’de Yüzde 9,7 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayına ilişkin perakende satış endeksini açıkladı. Ağustos ayındaki yukarı yönlü seyrini Eylül ayında da devam ettirdi.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Eylül’de yıllık bazda yüzde 9,7 arttı. Artış gösteren kalemler yüzde 11 ile gıda, içecek ve tütün satışlar, yüzde 13,6’yla gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) olarak kaydedildi. Aksine otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 3,1 azalma saptandı.

TÜİK verilerine göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, aylık bazda 1,8 oranında artış gösterdi. Gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 0,9’luk, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3’lük, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 1,6’lık artış gerçekleşti.

Ağustos ayında sabit fiyatlarla perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 9,3, aylık bazda ise yüzde 3,7 oranında artmıştı. Temmuz ayındaki azalıştan sonra Ağustos ayında yükselişe geçmişti. Eylül ayında da bu artış seyrini devam ettirdi.

En Fazla Artış Otomotiv Yakıtı Satışlarında Gerçekleşti

Cari fiyatlarla perakende ciro, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 130,8 arttı. En fazla artış yüzde 168,6 ile otomotiv yakıtı satışları kaleminde kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Cari fiyatlarla perakende ciro, Eylül’de aylık bazda yüzde 5 arttı. Artışın en fazla olduğu kalem ise yüzde 6,2 ile gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.