Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Satışlarda Coşku: Bir Yılın Yükseğine Çıktı

Temmuz’da hem aylık hem de yıllık bazda zayıflık gösteren perakende satışlar, Ağustos’ta yukarı yönlü sürpriz yaptı. Artış, neden kaynaklandı?
Perakende Satışlarda Coşku: Bir Yılın Yükseğine Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yoğun yurt içi gündemin takip edilen verilerinden perakende satışlar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Rapora göre perakende satış hacmi Ağustos’ta yönünü yukarı çevirdi.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 11,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,8 artış kaydetti. Azalan tek kalem, yüzde 4,3 düşen otomotiv yakıtı satışları oldu.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, aylık bazda ise yüzde 3,7 arttı. Böylece Ağustos 2021 sonrası en yüksek seviyeyi kaydetti.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,8, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 4,1 arttı.

Temmuz’da aylık bazda yüzde 0,3 düşüşle ikinci ayında azalmış, yıllık bazda ise yüzde 2 artış kaydedilmişti. Yıllık kıyaslamada en büyük gerileme yüzde 10,8 ile otomotiv yakıtı satışlarında olmuştu.

GCM Yatırım Banner
Bugünkü raporda ise otomotiv yakıtı satışlarında gerileme, yüzde 4,3 ile yumuşadı.
Perakende Satış Hacmi
KAYNAK: TÜİK

Cari fiyatlarla perakende ciro, 2022’nin sekizinci ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 128,8 arttı. En yüksek artışta ilk sırada yüzde 174,3 ile otomotiv yakıtı satışları geldi.

Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 119,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 119,2 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro aylık bazda yüzde 7,6 arttı. Bileşenlerden en yüksek artışı yüzde 10,1 ile gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) kaydetti. Gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 7,6, ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.