Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Satışlar Otomotiv Yakıtı Satışları Etkisiyle Düştü

Haziran’da aylık bazda azalan perakende satışlar, Temmuz’da yine azaldı. Yıllık bazdaki artış ise yüzde 50'nin üzerinde düştü. Detaylar haberde,
Perakende Satışlar Otomotiv Yakıtı Satışları Etkisiyle Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi gündemde takip edilen verilerden perakende satışlar açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporuna göre perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 2 oranında arttı.

Haziran’da yıllık yüzde 5,5 artış olmuş, rakam Mayıs’taki yüzde 21,2’lik artıştan gerilemişti.

Aylık bazda da gerileme trendinin sürdüğü görüldü. Perakende satışlar, Haziran’daki yüzde 0,7 düşüşün ardından Temmuz’da yüzde 0,3 düşüşle ikinci ayında azaldı.

Gıda, içecek ve tütün satışları, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) ile otomotiv yakıtı satışlarında duruma bakıldığında eğilimlerin aylık ve yıllık kıyaslamalarda farklılaştığı ortaya çıktı.

Otomobil Yakıtında Çift Haneli Düşüş!

Perakende Satış Hacmi Temmuz
KAYNAK: TÜİK

Temmuz’da yıllık bazda kıyaslamada en büyük gerileme yüzde 10,8 ile otomotiv yakıtı satışlarında oldu.

GCM Yatırım Banner

Buna karşılık gıda, içecek ve tütün yüzde 5,8 artarken gıda dışı (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5 oranında artı. Gıda dışı sektörü altındaki kategorilere bakıldığında en yüksek artışın bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları tarafından kaydedildiği gözlendi.

Temmuz’da önceki aya göre ise azalma olan tek sektör yüzde 1,5 düşen gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) oldu. Gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 1, otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 1,8 artış kaydedildi.

Cari fiyatlarla perakende ciro, 2022’nin yedinci ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 114,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 109,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 97,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 176,0 arttı.

Cari fiyatlarla perakende cironun aylık değişimi yüzde 2,6 artış oldu. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,3 artarken otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,9 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.