Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satış Hacmi Haziran’da Yıllık Bazda Arttı

TÜİK tarafından perakende satış hacmi Haziran ayı verileri açıklandı. Ayrıntılar geliyor.
Perakende Satış Hacmi Haziran’da Yıllık Bazda Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı perakende satış hacmi verilerini yayımladı. Rapora göre perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 5,5 artarken aylıkta yüzde 0,7 azalma kaydetti.

TÜİK raporuna göre Haziran ayında gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,4, gıda dışı satışlar yüzde 11,4 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 11,8 azalma kaydetti.

Perakende satış hacmi Haziran ayı
Kaynak: TÜİK

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,1, gıda dışı satışlar yüzde 1,8 arttı. Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 9,6 oranında azaldı.

Perakende satış hacmi posta veya internet üzerinden yüzde 33,8 artarken, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtlarında yüzde 14,7’lik artış dikkat çekti.

Cari fiyatlarla perakende ciro yıllık bazda yüzde 119,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 107,1, gıda dışı satışlar yüzde 100,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 203,6 arttı.

Aynı veriye aylık bazda bakıldığında ise yüzde 8,4’lük artış kaydedildi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,6, gıda dışı satışlar yüzde 7,8, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 12,3 yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu