Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK Açıkladı: İnşaat Maliyet Endeksi Eylül’de Yüzde 119’u Aştı!

İnşaat sektöründe maliyetlerdeki artış Eylül ayında da devam etti. TÜİK raporuna göre endeks yüzde yüzün üzerindeki seyrini sürdürdü. İşte detaylar...
TÜİK Açıkladı: İnşaat Maliyet Endeksi Eylül’de Yüzde 119’u Aştı!
Son Güncelleme: 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Endeks Eylül ayında yıllık bazda yüzde 119,83, aylık bazda yüzde 1,57 arttı.

Eylül’de malzeme endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,07, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 133,40 oranında arttı. İşçilik endeksi ise aylık bazda yüzde 0,07’lik, yıllık bazda ise yüzde 84,04’lük artış gösterdi.

TÜİK Eylül 2022 İnşaat Maliyet Endeksi
Kaynak: TÜİK

Ağustos ayında inşaat maliyet endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,98, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 116,98 artmıştı.

TÜİK raporunda bina inşaatı maliyet endeksi yıllık bazda yüzde 117,11, bir önceki aya göre yüzde 2,10 arttı.

Bina Dışı Yapılarda İnşaat Maliyet Endeksi Aylık Bazda Azaldı

Eylül’de bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 129,18’lik artış, bir önceki aya göre ise yüzde 0,13’lük azalış kaydedildi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

TÜİK raporunda bina dışı yapılar için malzeme endeksinde aylık bazda yüzde 0,24’lük, yıllık bazda ise yüzde 145,25’lik artış saptandı.

Ayrıca bina dışı yapılarda işçilik endeksinde bir önceki ay ile karşılaştırıldığında yüzde 0,30’luk artış gerçekleşti. Eylül’de bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 83,62 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu