Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Ekonomiye Güven Düşüyor!

TÜİK, Türkiye ekonomisine ve uygulanan politikalara dair güveni ölçen veriyi paylaştı. Haziran ayının ekonomik güven endeksi açıklandı.
TÜİK Açıkladı: Ekonomiye Güven Düşüyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2024 döneminin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Geçen yılki yoğun seçim gündemine rağmen yükselişte olan fakat önceki ay düşüşe geçen ekonomik güven endeksi art arda üçüncü ayda da geriledi.

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi Haziran 2024 döneminde aylık bazda yüzde 2,5 oranında azalarak 95,8 değerini aldı.

Endeks, 100 olan eşik değerini bu yıl Mart ayında aştıktan sonra Nisan ayında gerileme görmüş ve Mayıs ayında eşikten uzaklaşmıştı.

Bir önceki verilerde endeksin Mayıs ayı hareketi aylık yüzde 0,8 düşüşe işaret etmiş, 98,2 değeri görülmüştü.

Haziran 2024 Ekonomik Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Mayıs ayı ile karşılaştırıldığında Haziran ayında tüketici güven endeksi yüzde 2,7 düşüşle 78,3 değerini aldı.

GCM Yatırım Banner

Aynı karşılaştırmada reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 1,9 düşerek 100,5 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,5 azalarak 115,4 değerini aldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,6, gerilemeyle 108,8 değerinde, inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 0,5’lik düşüşle 87,9 değerinde kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın