Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomiye Güven Mayıs Ayında da Eşiği Geçemedi

Türkiye ekonomisine ve mevcut politikalara güveni ortaya koyan veri geldi. TÜİK, Mayıs ayının ekonomik güven endeksi verilerini paylaştı.
Ekonomiye Güven Mayıs Ayında da Eşiği Geçemedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2024 döneminin ekonomik güven endeksi verilerini paylaştı. 2023’teki seçim gündemine rağmen yükseliş eğiliminde olan ancak geçen ay düşüş gösteren endeks Mayıs ayında eşikten uzaklaştı.

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi Mayıs 2024 döneminde aylık bazda yüzde 0,8 oranında azalarak 98,2 değerini aldı.

Endeks, 100 olan eşik değerini bu yıl Mart ayında aştıktan sonra Nisan raporunda aylık bazda yüzde 1 oranında azalarak 99 değerini almıştı.

Ekonomik Güven Endeksi (Mayıs 2024)
Kaynak: TÜİK

Mayıs raporuna göre aylık değişimler ele alındığında; tüketici güven endeksi yüzde 0,1 oranında yükselerek 80,51 değerinde, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 1,1 oranında azalarak 102,4 değerinde ve hizmet sektörü güven endeksi aynı düzeyde kalarak 117,1 değerinde kayda geçti.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 3,3 gerileyerek 111,7 değerine, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,3 oranında düşüşle 88,3 değerine geriledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.