Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota Yaşanan Çip Sıkıntısı ile Araba Anahtarında Eskiye Döndü

Toyota, satışta teslim ettiği iki anahtardan birini çip tedarikinde yaşanan sıkıntılardan kaynaklı mekanik anahtar ile değiştirmeye karar verdi. İşte detaylar;
Toyota Yaşanan Çip Sıkıntısı ile Araba Anahtarında Eskiye Döndü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Toyota Motor Corp bugün yaptığı açıklamada araç satışlarında teslim ettiği iki elektronik “akıllı” anahtardan birini şimdilik mekanik bir anahtarla değiştireceğini söyledi. Japonya’nın araba piyasasındaki alıcılarına iki adet elektronik akıllı anahtardan şimdilik birini teslim eden şirket diğerinin ise hazır olur olmaz teslim edileceğini paylaştı.

Dünyanın en çok satan otomobil üreticisi Toyota yaptığı açıklamada yarı iletken sıkıntısının devam ettiğine işaret etti. Bu durumun, otomobilleri müşterilerine mümkün olduğu kadar kısa sürede teslim etmeyi amaçlayan geçici bir önlem olduğunu bildirdi.

Duyduğu rahatsızlıktan dolayı müşterilerinden özür dileyen şirket, ikinci akıllı anahtarı hazır olur olmaz teslim edeceklerinin bilgisini verdi.

Şirket 9,7 Milyon Araç Üretimini Askıya Alabilir

Küresel çip kıtlığından kaynaklanan sorunlar sebebiyle otomobil üretimine aksaklıklar yaşanıyor. Üretimde yaşanan gecikmeler sevkiyatlarda gecikmeye neden oluyor. Söz konusu problemlerden ötürü birçok alıcı ürünlerinin tesliminde senelerde beklemek zorunda kaldı.

Reuters’ın haberine göre Toyota’nın bu yıl özellikle doğal afetlerden ve diğer yaşanana sıkıntılarla birlikte sert bir darbe aldı. Şirketin geçen hafta mevcut mali yıl için tahmin ettiği 9,7 milyon aracı üretemeyebiceğini söyleyerek uyardığı haberde yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Toyota Satışlarını Yükseltmesine Rağmen Araç Teslimi Gecikiyor

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Toyota Motor Corp’un Eylül ayı araç satış, üretim ve ihracat raporunda, ihracatın başta Asya olmak üzere Ağustos’ta rekor seviyeye ulaştığı duyurulmuştu.

Toyota tarafından yapılan açıklamada araç üretiminin Ağustos’ta yüzde 44,3 oranında artarak 766 bin 683 adede çıktığı paylaşılmıştı. Japonya içinde 196 bin 38 adet araç üreten Toyota, böylelikle Ağustos ayında beş aydaki ilk artışını yaşamıştı.

Şirketin Eylül ayı açıklamasında Ağustos ayındaki küresel üretimini Temmuz ortasında belirlenen 700 bin araç hedefi ile aştığını, ancak yılın başında yaptığı 850 bin adetlik tahminin altında kaldığını söylemişti. Tüm sıkıntılara rağmen müşterilerine araç teslimlerini yapmak için çabalayacaklarını kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.