Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TL Yatırımcısını Cezbetmek için Faizler Yüzde 50’ye Koşuyor!

KKM’den çıkışları hızlandırmak ve dolara yönelimi kırmak için TL mevduat faizlerine yönelen bankacılık sektörü Merkez’in faiz oranlarını da geçti. Faizler Yüzde 47’yi gördü.
TL Yatırımcısını Cezbetmek için Faizler Yüzde 50’ye Koşuyor!
Yorum

Seçimlerden sonra rasyonel politikalara dönüş sözü veren yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in dolara olan etkisini kırmak ve kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarından çıkışların artması için Merkez Bankası’nın harekete geçmesi sonrası yatırımcıların TL’den vazgeçmemesi adına bankacılık sektöründeki imkanlar harekete geçirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), yüksek kur ortamını dizginlemek için senenin başından itibaren vatandaşları TL mevduatlara yönlendirmesi ve bankaların mevduat yarışı başlatmasıyla faizlerde sınır her geçen ayda artışı sürdü.

Ocak ayında yüzde 30 sınırının aşılmasının ardından gelinen noktada TL mevduat faizleri ortalama yüzde 37,39 seviyesine çıktı.

Ekonomim’e konuşan sektör kaynaklarının aktardığına göre geçen hafta itibarıyla 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi yüzde 47’ye dayandı.

Geçen yıl aynı dönemde ise 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi yüzde 17,59 seviyesinde olmuştu.

Bir yılda 20 puan artan faizlerde yükselişin devam etme potansiyeli konuşulurken, Merkez Bankası verileri ile bankaların son haftalarda uyguladığı oranlar birbiri ile uyuşmadı.

TCMB verilerinde faiz oranları bankaların müşterilerine sunduğu faiz oranlarının altında kaldı.


Bankaların kağıt üzerindeki rakamların üzerinde oranlarda faiz vermesi sektördeki bilanço yönetimini zorlarken, kaynaklar faiz oranlarındaki artışın sürmesi ve sert regülasyonlara devam edilmesi halinde stok mevduatlara uygulanan faizin de artacağı uyarısını yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu