Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Mevduat Yarışı Başlattı: En Çok Faizi Kim Veriyor?

Merkez Bankası’nın TL mevduat hesapları için aldığı teşvik kararı sonrası yarışa giren bankaların müşterileri cezbedecek faiz oranlarını sizler için derledik.
Bankalar Mevduat Yarışı Başlattı: En Çok Faizi Kim Veriyor?
YAYINLANMA ZAMANI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) uzun vadeli TL mevduat hesapları için teşvikte bulunacağına ilişkin karar hafta sonu Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yeni haftanın ilk iş gününde bankaların mevduat hesaplarına vereceği faiz oranlarında yarışa gideceği haberi gündeme geldi.

Alınan son teşvik kararının ardından yatırım hesaplarında müşterilerine hoş geldin faiziyle cazip fırsatlar sunma yarışana giren bankaların yatırım hesaplarında faizi yüzde 28’e çıkardıktan sonra yeni zirvelere göz kırpması bekleniyor.

Dünya’nın haberine göre rekabetin arttığı ortamda bankaların yatırım hesapları için faiz oranlarında yüzde 30 barajını aşması planlanıyor.

Akbank Birinci Sırada Yer Aldı

Merkez Bankası’nın bankaların TL mevduat oranına göre ek menkul kıymet tutma zorunluluğu getirmesinin ardından müşterilerini TL mevduat hesaplarına çekmeye çalışan bankalar arasında en yüksek faiz oranını veren banka yüzde 27 ile Akbank oldu.

Akbank’ı yüzde 25,5 ile Yapı Kredi; yüzde 25 ile ING Bank ve TEB takip etti. Vakıfbank yüzde 24, Halkbank yüzde 22, Garanti BBVA yüzde 21,5, Ziraat Bankası yüzde 19, İş Bankası yüzde 16,85 oranlarında faiz uygulayan diğer bankalar arasında yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Bankacılık sektöründe söz konusu rakamların rekabeti kızıştıracak derecede artış yaşayacağı senaryonun ise devreye alınacağı tarih bilinmezken, bankaların konu üzerine çalışma yaptığı konuşuluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.