Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Mevduat Yarışında El Yükseltti: Yüzde 30 Sınırı Aşıldı

Bankaların TL mevduat hesapları yarışında rekabeti kızıştıracak faiz artışı senaryosu devrede. Faizde sınır aşıldı, oran yüzde 30’un üzerine çıktı.
Bankalar Mevduat Yarışında El Yükseltti: Yüzde 30 Sınırı Aşıldı
YAYINLANMA ZAMANI

Türk lirası mevduat hesapları için rekabet halinde olan bankaların yarışı bir üst seviyeye çıkaracağı senaryo devreye alındı. Uzun vadeli TL mevduat hesapları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) teşvikte bulunacağı kararının ardından bankaların başlattığı mevduat faizi yarışında yüzde 30 sınırı aşıldı.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan bankacılardan edinilen bilgiye göre Merkez Bankası’nın üç aydan uzun vadeli TL mevduat için zorunlu karşılık oranlarını sıfırlaması bankacılık sektöründe hareketlenme yaşattı.

Bankalar mevduat faizlerinde 1-2 puanlık yükselişe gitti. Gelinen noktada açıklanan kampanyalarla yüzde 30’luk mevduat faizinin de üzerine çıkıldı.

3 Ay için Yüzde 32-34 Faiz Verilecek

Yatırımcıların TL mevduatlarına çekilmesinde ana neden döviz yatırımlarından kaçınılmasını sağlamak olurken, bir diğer neden de kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarından çıkışların yaratacağı tehdidi gidermek oldu.

Döviz kurlarını zirve artıştan geri çevirmek için 20 Aralık 2021 gecesi getirilen KKM’nin kamuoyu nezdinde cazibesini kaybetmeye başlaması üzerine yatırımcıların TL’den vazgeçmemesi için ardı ardına TL mevduat hesapları için düzenlemeler getirildi.

GCM Yatırım Banner

Sektör yetkililerinin aktardığına göre bankalar, yarısını KKM’de tutmak şartıyla 3 aylık TL mevduat hesaplarına yüzde 32-34 faiz verme kararı aldı.

Merkez’in Ödül-Ceza Sistemi Bankaları Rekabete İtti

Bankalara TL mevduat oranı karşılığında ek menkul kıymet tutma koşulu getiren Merkez Bankası’nın kararı bankalar için bir tür ödül-ceza sistemi olarak algılanmıştı.

Yeni yılın ilk yarısı için mevduatta liralaşma hedefini yüzde 60 seviyesine çıkaran TCMB, bankaları müşterilerini TL mevduat hesaplarına çekme yarışına sokmuş oldu.

Merkez Bankası’ndan Uyarı Geldi

Bankalar TL mevduat faizlerinin yanı sıra yasaklayıcı düzenlemelere rağmen ticari kredi maliyetlerinde de artışa gitmişti. Bunun üzerine dün Merkez Bankası’ndan bankalara uyarı yazısı geldi.

Merkez Bankası, ticari kredilerde maliyetleri artırıcı uygulamaların tespit edildiğini açıkladı. Bankaları uyararak, bu uygulamalara son verilmesi çağrısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.