Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Satış Hacminde Sert Düşüş!

TÜİK, Mayıs ayının ticaret satış hacim endeksini açıkladı. Yılın beşinci ayında endekste yıllık bazda sert düşüş görüldü. Raporun detayları haberde;
Ticaret Satış Hacminde Sert Düşüş!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2024 döneminin ticaret satış hacim endeksi verisini paylaştı. Mart ayındaki yıllık artışında yüzde 11,1 oranını gördükten sonra Nisan’da yükselişini yüzde 2,5’e düşüren endeks Mayıs ayında sert düştü.

Ticaret satış hacmi bir önceki yılın Mayıs ayına göre yüzde 3,8 azaldı. Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı için satış hacmi de yüzde 18,0 düştü. Toptan ticaret satış hacmi ise yüzde 4,6 azalırken, perakende ticaret satış hacmi yüzde 5,8 arttı.

Ticaret Satış Hacmi Mayıs 2024Aylık değişimler ele alındığında ticaret satış hacmi yüzde 3,4 düştü. Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı için satış hacmi yüzde 1,0 geriledi. Toptan ticaret satış hacmi yüzde 5,1, perakende ticaret satış hacmi ise yüzde 0,2 azaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.