Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici Kredisi Sözleşmelerinde Değişiklik

Ticaret Bakanlığı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan düzenlemeye göre tüketici ve konut finansmanı kredilerinde değişikliğe gitti.
Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici Kredisi Sözleşmelerinde Değişiklik
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin 23 Eylül 2022 tarihli sayısına göre Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinin 4. maddesinin birinci fıkrasına yeni bir bent eklendi. Eklenen yeni bende göre tüketici kredisi ile konut finansmanı sözleşmeleri, sigortalı ve sigortasız olarak hazırlanarak karşılaştırmalı ödeme planıyla teklif edilecek.

Kredi verenin, kredi bağlantılı sigorta içermeyen bir sözleşmeyi de tüketiciye teklif etmek koşuluyla kredi bağlantılı sigorta yaptırılmasını içeren bir kredi sözleşmesini tüketiciye sunabilmesi için sözleşme öncesi bilgi formu ile birlikte Tüketici Kredisi Tercih Formunun en az on dört punto büyüklüğünde, tüketicinin sigortaya ilişkin tercihini ve onayını da içerecek şekilde düzenlenmesi istenecek.

Bunun bir örneğinin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilmesi zorunlu olacak.

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği Değişiklik
Kaynak: Resmi Gazete

Belirsiz süreli kredi sözleşmelerinde akdi faiz oranının artırılması durumunda, bu değişikliğin yürürlüğe girmesinden otuz gün önce, tüketiciye kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla yazılı olarak bildirilmesi zorunlu olacak.

Yeni faiz oranının yürürlüğe girmesinden sonra varsa yapılacak ödemelerin tutarında gerekli değişiklikler uygulanacak. Faiz oranının artırılması hâlinde, yeni faiz oranı geriye dönük olarak uygulanamayacak.

GCM Yatırım Banner

Kredi veren, cayma hakkı olduğu konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlü olacak.

Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi bağlantılı sigorta yaptırılamayacak.

Tüketicinin istediği sigorta şirketinden sağladığı, kredi tutarı ve süresi ile uyumlu, dain-i mürtehini kredi veren olan sigorta poliçesi, tüketiciye önerilen kredinin koşullarında değişikliğe sebep olmaksızın kredi veren tarafından kabul edilmek zorunda olacak.

Alınan tüm bu kararlar 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın