Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Son Dakika: Ticari Kredi Komisyonlarına Sınırlama Geldi

BDKK, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımladığı tebliğ ile ticari kredilere uygulanan komisyon ücretlerine yönelik aldığı kararı duyurdu.
Son Dakika: Ticari Kredi Komisyonlarına Sınırlama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmi Gazete’de Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de, Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımladı. Tebliğin dokuzuncu maddesinde değişiklik yapıldığı belirtilirken, ticari kredilere uygulanan komisyon ücretleriyle ilgili sınırlama yapıldı.

Bankaların kredi tahsis ve kredi kullandırım süreçlerini iki ayrı alt kalem olarak sınıflandırıldığı, kredi tahsis ücretlerinin dış ticaret kapsamında yer alan tüm gayri nakdi krediler ve ticari kredi kartları da dahil olmak üzere kredi riski oluşturabilecek tüm kredi limitlerine karşılılık alındığı belirtildi.

Yapılan düzenleme ile kredi tahsis ücretleri ilk limit tahsisinde tahsis edilen kredi limitinin yüzde 0,25’ini, limit yenilemelerinde yenilenen limitin yüzde 0,125’ini geçemeyeceği açıklandı.

Limitin artırıldığı durumlarda ilave limitin üzerinden yeni bir kredi tahsis ücreti alınacak. Limit tahsis veya yenileme talebi ticari müşteriden gelmediği müddetçe kredi tahsis ücreti alınamayacak. Azami kredi tahsis ücreti yıllık olup tahsis edilen limit süresinin ay sayısı dikkate alınarak oransal olarak uygulanacak.

Kredi Kullanım Ücreti Sadece Nakdi Kredilerden Alınacak

Yayımlanan değişiklik kapsamında kredi kullandırım ücretleri, rotatif krediler hariç olmak üzere kullandırılan kredinin yüzde 1,10’unu geçemeyeceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Rotatif kredilerde ise ortalama kredi kullandırım bakiyesinin yıllık yüzde 1’i geçemeyeceği, bunların kullandırım ücreti ilgili dönemin ortalama kredi kullandırım bakiyesi üzerinden dönem sonlarında, diğer nakdi krediler için ise her bir kullandırımın anında tahakkuk ettirileceği bildirildi.

Hükümleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı tarafından yürütülen tebliğ, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Karar dün TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indirimi açıklamasının ardından geldi.

Bloomberg HT, kaynaklardan edindiği bilgiye dayanarak ticari kredi maliyetlerinin Merkez Bankası’nın para politikası faizine yakınsayabilmesi için bankaların ticari kredilere uyguladıkları kısa vadeli kullandırım komisyonlarına sınırlama getirilmesini amaçladığını yazmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.