Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanı’ndan İhracatta Prefinansman Modeli Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yeni ihracat desteği modelini açıkladı. Konuşmasında, destekten faydalanmak isteyenlerin izleyeceği adımlara da yer verdi.
Ticaret Bakanı’ndan İhracatta Prefinansman Modeli Açıklaması
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Yeni Nesil İhracat Destekleri ile Prefinansman Modeli Lansmanı ve Prefinansman Modeli Protokolü İmza Töreni’nde, ihracat destek modelini açıkladı. İhracat alanında çıkan tehditleri ve fırsatları doğru analiz ederek, uygun politika araçlarını önemli stratejilerle buluşturduklarını söyledi.

İhracata yönelik destek mevzuatının tek bir Cumhurbaşkanı kararı çatısı altında toplanarak, Ağustos ayında yayımlandığını hatırlattı.

Nisan ayından itibaren Bakanlık, Türk Eximbank ve İhracatı Geliştirme AŞ ile yapılan uzun istişare ve çalışmalar neticesinde bugün protokolün imzalanmasıyla prefinansman modelini hayata geçireceklerini duyurdu.

Pandeminin yarattığı tedarik sorunlarının, Rusya-Ukrayna savaşı ile daha da önemli bir hale geldiğini, bunun yarattığı küresel enflasyonun dünya ticaretini olumsuz etkilediğini söyledi.

Bakan Muş, firmaların ihracat desteklerinden yararlanmak için öncesinde faaliyetini gerçekleştirerek harcama yaptığını ve gerekli belgeleriyle incelemeci kuruluşa başvurduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Söz Konusu Modeli Kapsayan Detayları Sıraladı

Geliştirilen ihracat modeli içinde Pazara Giriş Projesi Hazırlama Desteği, Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Proje Desteği, Tasarım ve Ürün Geliştirme Desteği, Marka ve TURQUALITY Destek Programları, ihracat ve e-ihracat konsorsiyum statüsü verilen şirketlere yönelik destekler olmak üzere birçok imkanı hayata geçirdiklerini açıkladı.

Destek almak için başvuru yapan ihracatçıların daha sonra Türk Eximbank’a kredi başvurusunda bulunacağını ve ardından prefinansman protokolü çerçevesinde öncelikli olarak değerlendirmeye tabi tutulacağı bilgisini paylaştı.

20 bankanın ise kefalete ilişkin protokollerinin imza sürecinin başladığını ve en yakın zamanda sisteme katılacaklarını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın