Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Muş: İhracatçıyı Farklı Yerlere Götürmek İstiyoruz

Ticaret Bakanı Muş, Türkiye'nin şu an ihracat yaptığı ülkelere bağlı kalmayıp başka ülkelere odaklanması gerektiğini belirtti. Detaylar haberde...
Bakan Muş: İhracatçıyı Farklı Yerlere Götürmek İstiyoruz
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne (AB) ve AB üyesi olmayan Avrupa’ya yüzde 55 oranında ihracat yaptığını aktardı.

Ocak-Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre bu bölgeye yapılan ihracatın yüzde 17,2 arttığını söyledi. Fakat bu artışın aylara göre ılıman eğilimde yer aldığını belirtti. Avrupa’daki belirsizliğin ve yavaşlamanın talebi zayıflattığını ifade etti. İhracatı zorladığını ekledi.

İhracatçıyı Farklı Yerlere Götürmek İstiyoruz

Bakan, 2022 yılı için 250 milyar dolarlık ihracat hedefini yineledi. Türkiye’nin bu hedef doğrultusunda belirli stratejileri olduğunu söyledi. Pazarı çeşitlendirmeye çalıştıklarını bu doğrultuda sadece AB’ye ve AB üyesi Avrupa ülkelerine değil biraz daha farklı yerlere ihracatçıyı götürmeye çalıştıklarını söyledi.

Kuzey Amerika’ya oradan Latin Amerika’ya, Uzak Doğu’daki bazı ülkelere odaklanmak istediklerini dile getirdi. Bu durumun biraz zaman alacağını ekledi.

Enerji fiyatlarındaki artışın sanayiciye ilave maliyet anlamına geldiğine dikkat çekti. Türkiye’de geçen seneden bu yana enerji ithalatının arttığının dolayısıyla 3 kat fazla enerji faturasıyla karşı karşıya kalındığının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

15 Eylül’den İtibaren Kurallara Uyulacak

Ticaret Bakanı ayrıca açıklamasında ikinci el araç satışı konusuna değindi. Konuya ilişkin düzenlemenin yapıldığını ve noterlere yazı gönderildiğini söyledi.

Kurala uyulmadığı takdirde cezaları ciddi bir şekilde arttıracaklarını belirtti. Bu işlemleri takip ettiklerini ve 15 Eylül’den itibaren bu kurala herkesin uyacağını dile getirdi. Bu işin içerisine giren bireylerin ve işletmelerin getirilecek olan yaptırımla karşı karşıya kalacaklarını ifade etti.

En Büyük Problem Kayıt Sorunu

Hal Yasasına ilişkin konuşma yapan Muş, sebze-meyve ticaretindeki en büyük problemin kayıt sorunu olduğunu ve kayıt dışılığın çok yüksek olduğunu bildirdi.

Girilen kayıtların hem yanlış hem de çok yetersiz olduğunu, üretici örgütlerinin çok zayıf kaldığını söyledi. Hallerin yenilenmesi için belediyelere uzun vadeli düşük maliyetli finansman verilerek fiziki altyapının iyileştirilmesi halinde kayıt altına alınmanın daha kolay olacağını belirtti. Marketlerin aracıları hiç devreye sokmadan sebze meyveyi üreticiden ve tarladan direkt alabileceğini kaydetti.

Bu açıklamaların akabinde Bakan Muş bugün, 2022 Ağustos ayında ihracat verilerini paylaştı. İhracatın, yıllık bazda yüzde 13,15 arttığını ve 21,3 milyar dolar olduğunu duyurdu. Enerji ve altın hariç, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 91,6 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.