Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Otomobil Satışı Yapanların Dikkatine! İşte Detaylar

Ticaret Bakanlığı bugün ikinci el otomobil satışına gelen sınırlamaya açıklık getirdi. Sınırlamanın 1 Temmuz 2023’te sonra ereceği söylendi.
İkinci El Otomobil Satışı Yapanların Dikkatine! İşte Detaylar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı tarafından bugün ikinci el otomobil satışında ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre sınırına açıklık getirdi. Bakanlık sınırlamanın 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olacağını, bu otomobillerin satışını yapanlara ceza uygulanacağını bildirdi.

15 Eylül itibariyle 81 ilde Ticaret İl Müdürlükleri aracılığıyla iş yerlerinin denetimlerini yapacak böylece otomobil ve arazi taşıtı satışlarında kilometre sınırı ihlali tespit edilip, cezalandırılacak. Getirilen pazarlama ve satış kısıtlamasının 1 Temmuz 2023 tarihinde sona ereceğine dikkat çekildi.

Yeni sınırlamada tek istisnanın, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretini yapanlar için 16 Ağustos 2022 tarihinden önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının bu kişiler tarafından 15 Eylül 2022 tarihine kadar pazarlanması ve bir defaya mahsus satışı olarak açıklandı.

Düzenleme İkinci El Satışı Yapan Tüm Gerçek ve Tüzel Kişileri Kapsayacak

Aktarılan bilgide yeni düzenleme ile kayıtlı bir işletmenin ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan tüm gerçek ve tüzel kişileri kapsayacağı açıklandı.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme yükümlülüğü olacak.

GCM Yatırım Banner

Yetki belgesi olsun ya da olmasın ticari faaliyet kapsamında satış yapan herkesin, satıştan en fazla 3 gün önce ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunacak. Aksi durumlarda Ticaret Bakanlığı idari para cezası uygulanacak.

Satıcı veya Alıcı Notere Kilometre Bilgisi Vermek Zorunda

Açıklamada noterlerin, satış sırasında ekspertiz raporundaki kilometre bilgisine satış sözleşmesinde yer verme zorunluluğu olduğu yer aldı. Ekspertiz raporunun verilmemesi durumunun ise taşıtın kilometre bilgisine ilişkin beyanına yer verme yükümlülüğü olacak.

Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan protokol kapsamında ülke genelinde gerçekleştirilen tüm ikinci el motorlu kara taşıtı satış verilerinin Bakanlığa günlük olarak aktarıldığı bilgisi verildi.

Böylece taşıt satış verilerinin bakanlık tarafından takip ve kontrol edilebileceği, düzenlemelere aykırı uygulamaların tespitinin mümkün hale geleceği vurgulandı.

15 Eylül 2022’den itibaren noterlerde satışı yapılan tüm taşıtların ilk tescil tarihleri de Bakanlık ile paylaşılacak ve ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay geçmeden satışı yapılan taşıtların tespiti de mümkün hale gelecek.

İlan sitelerine de denetimlerin uygulanacağı belirtilerek, 15 Eylül’den itibaren sitelerde verilen otomobil ve arazi taşıtı ilanlarının takip ve tespit edilerek aykırılıkların cezalandırılacağı eklendi.

16 Ağustos’ta Resmi Gazete’de Yayımlandı

Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenleme kararı 16 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak ikinci el otomobil ve arazi taşıtlarında yeni dönem resmen başlamış, detaylı bir açıklama ise yapılmamıştı.

“İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre ikinci el otomobillerin ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan satılamayacağı bildirilmişti.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle ilgilenenler adına ilgili düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının 15 Eylül 2022 tarihine kadar satılmasının ya da pazarlanmasının mümkün olacağı iletilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın