Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla Zorlu Piyasa Şartlarına Rağmen Otomobil Üretimini Artırdı

Elektrikli otomobil üreticisi Şanghay’daki fabrikasında geçen yıl üretimini büyük oranda artırmayı başardı. Detaylar geliyor...
Tesla Zorlu Piyasa Şartlarına Rağmen Otomobil Üretimini Artırdı
Yorum

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Şanghay’da bulunan fabrikasında, 2022 boyunca otomobil üretimini artırdı. Şirket üretimi yıllık bazda yüzde 48 oranında artırdığını açıkladı.

Tesla’dan yapılan açıklamada, fabrikada yıl boyunca 450 binden fazla “Model Y” ve 250 binden fazla “Model 3” marka elektrikli otomobil üretildiği kaydedildi. Fabrikada üretilen otomobil sayısı 710 bine ulaştı.

2019’da kurulan Şanghay fabrikası, şirketin ABD dışındaki en büyük üretim tesisi olmakta. Sanayi zincirinde yerellik oranı yüzde 95 olan fabrikadaki çalışanların yüzde 99’unu Çin vatandaşları oluşturuyor.

2022’nin bahar aylarındaki covid-19 salgınında Şanghay’da kapanmaya gidilmesi nedeniyle üretimi kapalı devre sürdürmek zorunda kalan şirket, Aralık’ta salgın tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından şehirde vakaların artmasıyla yılın son haftasında üretime ara verme kararı almıştı.

Şirket ABD’deki faiz artırımları nedeniyle zor günler geçiriyor. Hisseler geçen yılı tarihi düşük seviyelerde kapatmıştı. Kasım 2021’de zirveye ulaşan hisselerde yüzde 70’e yakın düşüş yaşanmıştı. Tesla CEO’su Elon Musk, belirli aralıklar ile gerçekleştirdiği hisse satışları ile düşüşlerde önemli rol oynamıştı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu