Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla Hisseleri Yılı Tarihi Düşük Seviyelerde Kapatmaya Hazırlanıyor

Tesla hisseleri aylık ve günlük kayıplarını artırırken, yılın en düşük seviyelerini test etmeye başladı. Ayrıntılar geliyor...
Tesla Hisseleri Yılı Tarihi Düşük Seviyelerde Kapatmaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tesla hisselerindeki satışlar dünkü işlem gününde yoğunlaştı ve günlük kayıplar yüzde 11’i aştı. Şirketin CEO’su Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi, rekor düzeydeki en kötü ayını, çeyreğini ve yılını kapatmaya hazırlanıyor. Tesla hisselerindeki yaşadığı kayıp ile Meta’yı geride bıraktı.

Elektrikli otomobil üreticisi en değerli teknoloji şirketleri arasında 2022′de en kötü performans gösteren hisse senedi olmak üzere. En son düşüş, Tesla’nın Çinli iş gücünde yeni bir Covid vakası saldırısıyla karşı karşıya kalan Şanghay tesisinde bir haftalık üretim duruşuna devam edeceğini bildirmesinin ardından geldi.

Tesla hisseleri Kasım 2021′deki rekor seviyesinden yüzde 73 düştü. Şirket Ford, General Motors gibi rakiplerinden daha büyük kayıplar yaşadı. Diğer yandan Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından, Tesla hisselerindeki satışlar daha da arttı.

Tesla günlük hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Musk geride kalan dönemde pek çok kez Tesla hissesi sattı. Son olarak Aralık ayında 3,6 milyar dolar değerinde hisse satışı gerçekleştirdi. Bu satışın ardından kısa bir süre sonra, 18 ila 24 ay boyunca hisse satışı yapmayacağını söyledi.

Musk, Tesla’nın düşen hisse fiyatını Federal Rezerv faiz artışlarına bağladı ve “İnsanlar hisse senetlerindeki paralarını giderek daha fazla nakite çevirecek ve böylece hisse senetlerinin düşmesine neden olacak” açıklamasını yapmıştı.

Şirket hisseleri aylık bazda yüzde 44 kayıp yaşadı ve yılın ikinci çeyreğinde ise yüzde 59’luk bir düşüş gördü. Wedbush Securities’den Dan Ives, Musk’ın liderlik sorunlarının otomobil üreticisi için potansiyel olarak daha derin sorunlar yarattığını yazdı. Buna rağmen Tesla hisseleri için satın alma tavsiyesini sürdürdü.

Tesla yatırımcıları, Musk’ın çabalarını, servetinin büyük çoğunluğunu oluşturan şirketi istikrara kavuşturmaya odaklamasını istiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu