Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla Kızıldeniz’deki Gerilim Nedeniyle Üretim Durdurma Kararı Aldı

Dünyaca ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Almanya’daki fabrikasında iki hafta süreyle üretimi durdurma kararı aldı. Ayrıntılar geliyor...
Tesla Kızıldeniz’deki Gerilim Nedeniyle Üretim Durdurma Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Elektrikli otomobil pazarının en büyük üreticilerinden Tesla, üretim sürecine ilişkin yeni duyuruda bulundu. Şirketten yapılan açıklamada, Kızıldeniz’deki silahlı çatışmalar nedeniyle tedarik zincirinde kesintiler yaşandığı ve bunun Almanya’daki üretimde gecikmelere neden olduğu kaydedildi.

Tesla tedarik zincirlerinde boşluk oluştuğunu belirterek, Almanya’daki fabrikasında 29 Ocak-11 Şubat tarihlerinde birkaç bölge dışında askıya aldığını duyurdu. Açıklamada üretimin 12 Şubat’tan itibaren tam olarak devam edeceğinin bilgisi verildi.

Şirket duraklamanın yaklaşık 5.000 ila 7.000 otomobilin üretilmemesine yol açabileceğini söyledi. Berlin’in güneydoğusundaki fabrika, Tesla’nın Avrupa’daki ilk üretim tesisidir. Fabrika 2022’de üretime başladı ve yaklaşık 11.000 işçi çalışıyor.

Orta Doğu’da artan gerilimin bir parçası olarak Yemen’deki Husiler, Kızıldeniz’deki ticari gemilere saldırılar düzenliyor. Bu saldırılara misilleme olarak ABD ve İngiltere orduları Yemen’deki Husilere operasyon gerçekleştirdi.

Şirketleri Afrika’nın güney ucundaki alternatif ve çok daha uzun rotayı kullanmaya zorlayan, Akdeniz’e giden önemli nakliye rotasındaki aksama nedeniyle Aralık ayında küresel ticaret yüzde 1,3 oranında daralmıştı.

GCM Yatırım Banner

Bazı yeni Çin Model 3 ve Model Y otomobillerinin fiyatlarını da düşüren Tesla’nın Frankfurt’ta listelenen hisseleri yüzde 1’den fazla düştü. Analistler, diğer otomobil üreticilerinin de Kızıldeniz ihtilafından olumsuz etkilenebileceğini düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.