Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TEPAV’dan Faiz Artırımı Çağrısı: İlave Sıkılaştırma Gerekli

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) bu hafta açıklanacak faiz kararı öncesinde son değerlendirmesini paylaştı. Ayrıntılar geliyor…
TEPAV’dan Faiz Artırımı Çağrısı: İlave Sıkılaştırma Gerekli
HABER GİRİŞ

Bu hafta yurt içi piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınacak faiz kararının bekleyişi hakim. Piyasalar büyük oranda faiz oranlarının sabit bırakılmasını bekliyor.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) son para politikası değerlendirme notunda politika faizinin 500 baz puan artırılması gerektiğini vurguladı. TEPAV verilere bağlı olarak ilave sıkılaştırma yapılabileceğini belirtti.

TEPAV ekonomistleri raporda, para politikasındaki dengesizlikleri gidermek amacıyla politika faizindeki artışın özellikle mevduat faizlerine yeterince yansımasını ve kredi piyasasının daha sağlıklı çalışmasını temin edecek düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çizdi.

TEPAV, Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini ile olan uyumsuzluktaki artışın ve döviz kurunda gözlenen yukarıya doğru baskının mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Ekonomistler iktisadi temelleri sağlamlaştıracak yeni adımlar atılarak son zamanlarda gözlenen hareketlerin güçlendirilmiş temellerden geçici sapmalar olduğuna ekonomik birimlerin ikna edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Raporda, “Rasyonele dönüş sürecinin kapsamlı bir programa dönüştürülmesine yönelik güçlendirici adımlar bir an önce atılmalıdır” ifadeleri yer aldı. Merkez Bankası, Haziran 2022’den itibaren ortodoks politikalara dönüş kapsamında faiz oranlarını artırmaya başlamıştı.

Atılan adımlar ile politika faizi yüzde 45 seviyesine kadar çıkarıldı. TCMB faiz kararını Perşembe günü açıklayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın