Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temettü Kararı Alan Petrol Devi için Hedef Fiyatlar Değişti

KAP'ta dün açıklanan Tüpraş bilançosunun ardından, aracı kurumlar tarafından şirketin hedef fiyatı değişti. Detaylar haberin içerisinde;
Temettü Kararı Alan Petrol Devi için Hedef Fiyatlar Değişti
HABER GİRİŞ

2023 yılı 4’üncü çeyrek bilançosunu dün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklayan Tüpraş-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS) için hedef fiyat ve tavsiyeler revize edildi. Satış ve kâr rakamlarıyla negatif sonuçlar açıklayan Tüpraş, 2022’in 4’üncü çeyreğinde 61,3 milyar lira olan net kârı 2023’ün aynı döneminde 53,6 milyar liraya geriledi.

KAP üzerinden dün pay başına brüt 10,38 lira, net 9,34 lira temettü ödemeyi planladığı duyuran Tüpraş’ın enflasyon muhasebesi uygulanmış verilere göre 2023 yılında 686,5 milyar lira net satış geliri elde etti. Şirketin brüt kâr marjı ise 2023’te yıllık bazda 3,6 puan artarak yüzde 16’ya yükseldi.

Borsada TUPRS koduyla işlem gören petrol devi yatırımcısına yıllık bazda yüzde 114,49 oranında kazandırdı. Hisse bugün TSİ 15.47 itibarıyla yüzde 2,35 artışla 165,2 liraya ulaştı.

Paratic Piyasalar Tüpraş Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Bilançonun ardından İntegral Yatırım bugün Tüpraş için 12 Aylık hedef fiyatını 206 liradan 215 liraya çıkararak yukarı yönlü revize etti.

Deniz Yatırım ise Tüpraş bilançosuna ilişkin değerlendirmesinde, “sınırlı olumlu” ifadelerine yer verdi. Şirketin kuvvetli güçlü bilanço yapısının sürdürülmesi ve 2024 yılı beklentileri sebebiyle açıklanan sonuçların hisse performansı üzerinde sınırlı olumlu bir etki edeceğini öngördü.

GCM Yatırım Banner

İş Yatırım bugünkü raporunda Tüpraş bilançosuna ilişkin piyasa tepkisinin, beklenenden daha iyi gelen 4Ç23 finansal sonuçları ile olumlu olmasını beklediklerini kaydetti. Ayrıca aracı kurum, şirketin 2024 yılı ürün marjı ile üretim ve satış rakamlarına ilişkin güçlü beklentilere işaret etti.

İş Yatırım TUPRS payları için 12 aylık hedef fiyatını 227 lira olarak korudu. Tavsiyesini ise “Al” olarak sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.