Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temettü Gözdesi Şirketin Hisselerinde Hedef 431 TL

Borsa İstanbul’da otomotiv sektörünün öncü şirketlerinden biri olan Doğuş Otomotiv için hedef fiyat açıklandı. Hangi faktörler öne çıkıyor?
Temettü Gözdesi Şirketin Hisselerinde Hedef 431 TL
HABER GİRİŞ

Temettü verimi açısından oldukça güçlü bir şirket olan Doğuş Otomotiv için yeni rapor paylaşıldı. Tacirler Yatırım 24 Mayıs tarihinde paylaştığı çalışmasında şirketin faaliyetlerini değerlendirdi ve hedef fiyatını açıkladı.

Raporda Doğuş Otomotiv’in 2023 yılında Skoda dahil toplam 174.577 adet satış gerçekleştirdiği, toplamda 14 marka ve 13 ürün grubunda 90’dan fazla model sunan DOAS’ın her bir segmentte pazardan daha fazla büyüme gösterdiği bir yılı geride bıraktığı belirtildi.

Şirketin bünyesinde bulundurduğu Cupra markasının 2023’te adet satışını yüzde 267 artırarak önceki yıla göre en çok satışını artıran araç markası olduğu kaydedildi. Doğuş Otomotiv’in 2023’ü yüzde 15,6 pazar payı ile 3. sırada tamamladığı paylaşıldı.

680’den Fazla Temas Noktası

Tacirler Yatırım, şirketin 680’den fazla temas noktası ile faaliyetlerine devam ettiği yüksek karlılık marjlarının elde edilen satış sonrası hizmetlerin toplam gelirler içerisindeki payının yüzde 10 düzeyinde olduğu ifade edildi. Bu oranın gelecek yıllarda da artmasını öngören Tacirler Yatırım, şirket gelir ve karlılığına katkı sağlayan ve grup içi sinerji yaratan bir diğer iştirak olan Volkswagen Doğuş Finans’a dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Filo, finans, faktöring, sigorta ve servis hizmetlerinden beklenen gelirlerin de konsolide karlılığı destekleyebileceği paylaşıldı.

Doğuş Otomotiv için riskler

  • Otomotiv pazarında beklenenden yüksek daralma
  • Türkiye pazarında faaliyet göstermeye başlayan Çin menşeli elektrikli araçlara olan talepteki artış
  • Yüksek faiz oranlarını devamı ile kredi erişim imkanlarının kısıtlanması

Hedef Fiyat

Tacirler Yatırım, DOAS’ı 12 aylık 431 TL hedef fiyatla araştırma kapsamına dahil ettiğini, yüzde 41 potansiyel ile “al” tavsiyesi verdiğini açıkladı.

Mevcut piyasa değerinin cazip bulunduğu, tahminlere göre hissenin 2024’te 3,0x F/K ve 1,1x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem gördüğü kaydedildi.

Temettü Gözdesi Şirketin Hisselerinde Hedef 431 TLKaynak: Paratic Piyasalar

17 Nisan’da 371,7 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan ancak bu noktada tutunamayan DOAS, 24 Mayıs saat 16.00 itibarıyla yüzde 0,3 düşüşle 305,5 TL’den işlem görüyor. Hissede yıllık kazanç yüzde 188 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın