Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tekfen Holding’den Güçlü Adımlar! Dev Pay Alımları

Yenilenebilir enerji sektöründe iddialı bir adım atan Tekfen Holding, dev pay alımlarıyla sektördeki varlığını güçlendiriyor. Detaylar haberde;
Tekfen Holding’den Güçlü Adımlar! Dev Pay Alımları
HABER GİRİŞ

Mart ayına yenilenebilir enerji alanında pay alımı haberiyle giriş yapan Tekfen Holding A.Ş.’den (TKFEN) bugün 2’nci Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) bildiri geldi. Tekfen Holding KAP bildirisinde, Toros Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. hisselerinin satın alınması hakkında bildiri paylaştı.

Bu öğle saatlerinde Babadağ Elektrik’in 17 milyon dolar bedelle satın alınmasına ilişkin pay alım satım sözleşmesi imzaladığını duyuran Tekfen Holding, Toros Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.’nin de hisselerinin satın alınması hakkında açıklama yaptı.

14 Mayıs 2019’da ilgili açıklamasını anımsatan şirket, bağlı ortaklığı Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.’nin yüzde 70 oranında paylarının satın aldığını bildirdi.

KAP bildirisinde Tekfen Holding, 1 Mart 2024’te varılan anlaşma ile bağlı ortaklıklardan Toros Tarım tarafından Toros Gönen Yenilenebilir Enerji’nin geri kalan yüzde 30’luk payının 1 milyon dolar bedelle satın alınmasına yönelik pay devri sözleşmesi imzalandığı açıkladı.

Toros Gönen Yenilenebilir Enerji’nin Balıkesir’de 3,62 MW kurulu güce sahip lisanslı biyogaz santrali olarak elektrik üretim ve 35 bin ton organomineral gübre üretimi kapasitesine sahip olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bağlı ortaklığı Toros Meram Yenilenebilir Enerji’nin ise Konya’da 6 MW kurulu güce sahip lisanslı biyogaz santrali olarak elektrik üretim ve 75 bin ton organomineral gübre kapasitesine sahip olduğu vurgulandı.

Toros Gönen Yenilenebilir Enerji’nin toplamda 9,62 MW elektrik üretim ve 110 bin ton da organomineral gübre üretim kapasitesine sahip olduğunun altı çizildi.

Paratic Piyasalar Tekfen Holding Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Borsada TKFEN koduyla işlem gören şirket hissesi gün içerisinde 47,92 liraya kadar yükseldi. Ancak hisse bugün haftalık kapanışını yüzde 1,23 düşüşle 46,2 liradan yaptı.

Yatırımcısına yıllık bazda yüzde 41,15 kazandıran hisse, aylık ise yüzde 11,06 yükseldi. Haftalık yüzde 1,65 oranında düşüş gösteren hisse yıl içerisinde en yüksek 55,40 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.