Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tebliğ Yayımlandı: Yeni Madeni Para Geliyor

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile 5 lira değerindeki madeni paralar tedavüle çıkarılacak. Ayrıntılar geliyor…
Tebliğ Yayımlandı: Yeni Madeni Para Geliyor
HABER GİRİŞ

Bugünden itibaren 5 TL’lik madeni paralar tedavüle çıkıyor. Bu, Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile duyuruldu.Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre, 28 Mayıs 1970 tarihli ve 1264 sayılı Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun çerçevesinde, bakanlığa bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından 5 liralık madeni paralar basıldı.

Bu paraların kenarları düz tırtıllı olup çapı 28,15 milimetre, kalınlığı 1,70 milimetre ve ağırlığı 8,25 gram olarak belirlendi. Paraların ön yüzünde, dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış kontörünün tekrarıyla derinlik kazandırıldı. Ön yüzde halka ve göbeğin birleşim noktasında ay yıldız, ortada “Türkiye Yüzyılı” logosu yer alıyor.

Logonun solunda 5 rakamı, altında “Türk lirası” yazısı ve yazının altında basım yılı bulunuyor. Paraların arka yüzünde ise Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün rölyefi ve çevresinde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı yer alıyor. Tebliğ, Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütülecek ve yayım tarihinde yürürlüğe girdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın