Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin TL Mevduat Faizlerine Yönelik Hamle Yapması Bekleniyor

Merkez Bankası tarafından bugün gerçekleştirilecek PPK’da mevduat faizlerine dair yeni adımlar atılabileceği konuşuluyor. Uzman isim beklentisini paylaştı.
TCMB’nin TL Mevduat Faizlerine Yönelik Hamle Yapması Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Bugün piyasalar tarafından haftanın beklenen toplantısı Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek. TCMB bu toplantıda politika faizine ilişkin kararını açıklayacak. Toplantıda politika faizinin sabit bırakılması bekleniyor.

Bu karara ek olarak TL likidite fazlası, piyasa ve TL mevduat faizlerinin yüzde 50’nin altına gerilemesi nedeniyle Merkez Bankası’ndan hamle bekleniyor.

Yılın ilk çeyreğinde karşılaştığı TL likidite fazlası sorunu tekrar gündemde. Dün itibarıyla Merkez Bankası’nın net fonlaması -462 milyar lira ile 1 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Ekonomistler, piyasadaki TL likidite fazlasının bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında en önemli gündem maddesi olacağını belirtiyor.

Uzmanlar, toplantıda yüzde 50 olan politika faizinde değişiklik beklenmediğini, ancak fazla likiditenin mevduat ve piyasa faizleri üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için adım atılabileceğini vurguluyor.

Geçen yılın son aylarında yüksek TL likiditesi nedeniyle borç veren değil borç alan konumunda olan Merkez Bankası, Aralık PPK’sında TL depo ihalelerinin başlayacağını duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

Deniz Yatırım Strateji ve Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Orkun Gödek, yerel piyasaları değerlendirirken likidite koşullarının önemine dikkat çekti. Gödek, Mart ayında yerel seçimler öncesinde daha sıkı likidite koşulları sağlamak için atılan adımlara vurgu yaparak, son zamanlarda portföy akımları ve swap kanalları üzerinden döviz girişinin arttığını belirtti.

TCMB’nin net piyasa fonlamasının 21 Mayıs’ta -462 milyar lira ile 1 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını belirten Gödek, Piyasa faizi ve TLREF’in yüzde 50’nin altına gerilemesinin mevduat faizlerini de baskıladığını, PPK’da politika faizinde değişiklik beklenmese de likiditenin yönetimi ve mevduat faizlerindeki düşüşü sınırlamak için adımlar atılabileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.