Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Nakit Avans ve Menkul Kıymet Düzenlemesine Sınır!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, nakit avans ve kredili mevduat hesabı kredilerine yönelik menkul kıymet tesisi sınırlamasına limit koydu. İşte detaylar;
TCMB’den Nakit Avans ve Menkul Kıymet Düzenlemesine Sınır!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün bankalara yeni bir uygulamaya ilişkin talimat gönderdi. Bankalara gönderilen talimatla nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarıyla ilgili menkul kıymet düzenlemesine sınır getirildi.

Yeni uygulama talimatı ile nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarının 15 bin liraya kadar olan kısmının menkul kıymet yükümlülüğü kapsamına girmeyeceği kaydedildi.

Gönderilen talimatta, nakit avans ve kuyum harcamalarında 15 bin liralık istisna yapılabilmesi için kart limitinin 50 bin liranın üzerinde olması gerektiği vurgulandı.

TCMB, Hesaplara Sınırlama Getirmişti

Seçimlerin ardından TCMB, bankalara gönderdiği talimatla bu ürünler için menkul kıymet düzenlemesi yükümlülüğü getirmişti. TCMB’nin talimatının ardındansa bankalar, nakit avans ve kredili mevduat hesaplarına sınırlama getirmişti.

16 Mayıs tarihli TCMB düzenlemesiyle, kredi kartı limiti belirli tutarın üzerinde olan müşterin kredi kartlarıyla yaptığı nakit avans ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar verilmişti.

GCM Yatırım Banner

Değişikliğin, 16 Mayıs 2023 tarihinden itibaren yapılan kuyum harcamaları ve nakit çekimler için geçerli olacağına işaret edilmişti.

Bloomberg HT haberinde, düzenlemeyle bankalarda kredi büyüme oranının yüzde 3’ün üzerinde olması durumunda oranı aşan kredi tutarı kadar menkul kıymet tesis edilmesi şartına ilave diğer ticari kredi türlerinde de ayrı ayrı aylık artışın yüzde 3’ün üzerinde olması şartının eklendiğini anımsattı.

Ayrıca yüzde 3’lük oranın aşılması durumunda aşan tutar kadar bankalar tarafından menkul kıymet tesis edilmesinin öngörüldüğü hatırlatıldı.

Merkez Bankası’nın kararlarının ardından bazı bankalar tüketicilerin kredi kartı ve aylık yüzde 1,36 faiz oranıyla bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranından daha düşük olan nakit avans limitlerini sınırlamıştı. Bazı bankalar ise bu limitleri tamamen sıfırlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın