Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Menkul Kıymet Tesisinde Değişiklik Yaptı

Merkez Bankası, belirli bir limitin üzerinde olan kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar verirken, kredi kartlarını kullanarak nakit çekmenin önüne geçmeye çalışıyor.
Merkez Bankası Menkul Kıymet Tesisinde Değişiklik Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, 14 Mayıs’ta 13. Cumhurbaşkanını ve 28. dönem milletvekillerini belirlemek için sandığa gitti. Cumhurbaşkanlığına en yakın iki isim olan Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu, yeterli oyu alamadığı için seçim ikinci tura kaldı. Piyasalar iki hafta daha kendini seçim belirsizliğine hazırlarken, gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB), gelen kararlara çevrildi.

TCMB, menkul kıymet tesisine ilişkin uygulama talimatında değişikliğe gitti. Buna göre müşteri bazında kredi kartı limiti belirli bir tutarın üzerinde olanlar için bireysel kredi kartlarıyla yapılan nakit avans çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar verildi.

Değişikliğin, 16 Mayıs 2023 tarihinden itibaren yapılan kuyum harcamaları ve nakit çekimler için geçerli olacağı biliniyor.

Kredi türüne göre menkul kıymet tesisine tabi olan ticari nitelikli krediler için getirilen kredi büyümesine göre diğer ticari nitelikli krediler ile tüketici kredilerinin dahil edildiği belirtildi.

Bunlarda belirlenen kredi türleri bazında ayrı ayrı olacak şekilde bir önceki hesaplama tarihine göre büyüme oranları yüzde 3’ün üzerinde kalan kredi tutarı kadar menkul kıymetin bir yıl boyunca bloke olarak tesis edilmesine karar verildiği de gelen açıklamalar arasında yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Bu değişikliğin, 26 Mayıs 2023 hesaplama tarihinde 28 Nisan 2023 hesaplama tarihine göre hesaplanan büyüme oranından itibaren geçerli olacağı aktarıldı.

Merkez Bankası, bankalara verilen TL dönüşüm hedefinin hesaplanmasında pay kısmına fiziki altın karşılığı açılan hesapların da dahil edileceği söylendi.

TCMB dönüşüm oranına göre menkul kıymet tesisi uygulamasında 31 Mart 2023 tarihi itibarıyla mevcut olmayan ancak fiziki altın karşılığı açılan dönüşüm hesaplarının da pay kısmına dahil edilmesine, payda kısmında ise TCMB tarafından yayımlanan tebliğler kapsamında dönüşümü yapılabilecek 31 Mart 2023 tarihi itibarıyla mevcut olan ABD doları, Euro, Sterlin, altın cinsinden yabancı para mevduat/katılım fonu hesabı bakiyeleri dikkate alınacak.

Merkez Bankası aldığı bu önlemlerle kredi kartlarını kullanarak nakit çekmeyi azaltmaya çalışıyor.  

Özetle, Merkez Bankası, son dönemde kart sahiplerinin nakit çekmeyi kredi kullanmaya göre yatırım/arbitraj fırsatı açısından daha ucuz bir alternatif olarak kullanmaya başlamasından dolayı kredi arzını yönetmek için bankaların düşük getirili devlet tahvili almalarını şart koşuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.