Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Dolar Kartını Kullanmaya Devam Ediyor: Bankalara Sınırlama Geldi!

Seçime sayılı günler kala döviz kurları üzerindeki tedbirlerini daha da sıkılaştıran Merkez Bankası’ndan yeni bir atak geldi. Bankaların şirketler için yapacağı dolar satışlarına kısıtlama getirildi.
TCMB Dolar Kartını Kullanmaya Devam Ediyor: Bankalara Sınırlama Geldi!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Haftaya Pazar günü gerçekleştirilecek tarihi seçimler için aylar öncesinden hamlelerini uygulamaya süren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dolar kartını bankalara göstermeye devam ediyor. Bankaların dolar satışlarına ilişkin daha önce çok defa talimatta bulunan Merkez Bankası, yeni bir çıkışta daha bulunarak şirketlere satılacak dövizlerde sınırlamanın artırılmasını istedi.

Bloomberg’ün banka kaynaklarından edindiği bilgilere göre Merkez Bankası, bankaların acil ödeme durumu olmayan şirketlere dolar satışlarını sınırlandırmasını istedi.

Ayrıca uzun süredir 18 lira seviyesinde baskılanan ancak son zamanda 19 lira sınırını aşan doların daha fazla patlak vermemesi için de talimat verildi.

Buna göre Merkez Bankası, özel devlet destekli lira mevduatlarından gelen talebin karşılanması için ayrımcılık gözetilmesini talep etti.

Kaynaklar, Merkez Bankası’nın kur korumalı mevduat (KKM) hesapları gibi enstrümanlara pozitif ayrımcılık gözetirken, sahada ilginin daha çok dolara olduğunu ve talepteki patlamanın kontrolünün zor olduğu yorumunu yapıyor.

GCM Yatırım Banner

Merkez’den gelen talimatların yanı sıra bankanın rezervlerinde de destek çıkışları yapılıyor. TCMB’nin uzun süredir eriyen döviz rezervlerinde oluşan kara delik, altın rezervlerini de içine çekmiş, rezervlerde art arda düşüşler kayıtlara geçmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.