Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Dolar Kartını Kullanmaya Devam Ediyor: Bankalara Sınırlama Geldi!

Seçime sayılı günler kala döviz kurları üzerindeki tedbirlerini daha da sıkılaştıran Merkez Bankası’ndan yeni bir atak geldi. Bankaların şirketler için yapacağı dolar satışlarına kısıtlama getirildi.
TCMB Dolar Kartını Kullanmaya Devam Ediyor: Bankalara Sınırlama Geldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftaya Pazar günü gerçekleştirilecek tarihi seçimler için aylar öncesinden hamlelerini uygulamaya süren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dolar kartını bankalara göstermeye devam ediyor. Bankaların dolar satışlarına ilişkin daha önce çok defa talimatta bulunan Merkez Bankası, yeni bir çıkışta daha bulunarak şirketlere satılacak dövizlerde sınırlamanın artırılmasını istedi.

Bloomberg’ün banka kaynaklarından edindiği bilgilere göre Merkez Bankası, bankaların acil ödeme durumu olmayan şirketlere dolar satışlarını sınırlandırmasını istedi.

Ayrıca uzun süredir 18 lira seviyesinde baskılanan ancak son zamanda 19 lira sınırını aşan doların daha fazla patlak vermemesi için de talimat verildi.

Buna göre Merkez Bankası, özel devlet destekli lira mevduatlarından gelen talebin karşılanması için ayrımcılık gözetilmesini talep etti.

Kaynaklar, Merkez Bankası’nın kur korumalı mevduat (KKM) hesapları gibi enstrümanlara pozitif ayrımcılık gözetirken, sahada ilginin daha çok dolara olduğunu ve talepteki patlamanın kontrolünün zor olduğu yorumunu yapıyor.

Merkez’den gelen talimatların yanı sıra bankanın rezervlerinde de destek çıkışları yapılıyor. TCMB’nin uzun süredir eriyen döviz rezervlerinde oluşan kara delik, altın rezervlerini de içine çekmiş, rezervlerde art arda düşüşler kayıtlara geçmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu