Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Rezervlerinde Artış Uzun Sürmedi: İbre Yine Aşağıda

Merkez Bankası rezervlerinde geçen hafta görülen toparlanmanın devamı gelmedi. Bankanın hem döviz hem de altın rezervlerinde erime kayıtlara geçti.
Merkez Bankası Rezervlerinde Artış Uzun Sürmedi: İbre Yine Aşağıda
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz kararını açıkladıktan sonra haftalık para ve banka istatistiklerini de paylaştı. TCMB verilerine göre Merkez Bankası’nın yükselmeye başlayan rezervlerinde yön yine aşağıyı gösterdi.

Geçen hafta itibarıyla Merkez Bankası’nın toplam rezervleri bir önceki haftaya göre 5 milyar 400 milyon dolar azaldı. Böylece toplam rezervlerde seviye 121 milyar 531 milyon dolardan 116 milyar 131 milyon dolara indi.

Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri ise 2 milyar 533 milyon dolar düşüş gösterdi. Bu düşüşle birlikte bankanın brüt döviz rezervleri 69 milyar 411 milyon dolardan 66 milyar 878 milyon dolara geriledi.

Altın Rezervlerinde İbre Yine Aşağıda

Mart ayını düşüşle kapattıktan sonra nisanda toparlanma gösteren altın rezervlerinde önceki hafta olduğu gibi geçen hafta da düşüş sürdü.

TCMB verilerine göre Merkez Bankası’nın altın rezervlerinde geçen hafta 2 milyar 866 milyon dolarlık azalma yaşandı.

Bu düşüşle birlikte altın rezervleri geçen hafta itibarıyla 52 milyar 119 milyon dolardan 49 milyar 253 milyon dolar seviyesine çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu