Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervlerinde Yön Yukarıya Döndü

Merkez Bankası rezervleri kronikleşen düşüşünü kırdı. Geçen hafta itibarıyla döviz rezervlerinde artış yaşanırken, altın rezervlerinde gerileme kaydedildi.
Merkez Bankası Rezervlerinde Yön Yukarıya Döndü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık para ve banka istatistiklerini yayımladı. 2023’ün ilk haftasından itibaren düşen toplam rezervlerde uzun süre sonra yön yukarı oldu. Yılın ilk çeyreğinde 120 milyar dolar sınırında asılı kalan rezervlerde kronik düşüş geçen hafta kırıldı.

TCMB verilerine göre 14 Nisan haftasında Merkez Bankası’nın toplam rezervleri bir önceki haftaya göre 428 milyon dolar artış gösterdi.

Bankanın toplam rezervleri geçen hafta itibarıyla 121 milyar 103 milyon dolar seviyesinden 121 milyar 531 milyon dolar seviyesine yükseldi.

14 Nisan haftasında Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri ise 920 milyon dolar arttı. Artışla birlikte bankanın brüt döviz rezervleri 68 milyar 491 milyon dolardan 69 milyar 411 milyon dolara çıktı.

Altın Rezervlerinde İbre Aşağıyı Gösterdi

Mart ayını düşüşle kapattıktan sonra önceki hafta toparlanma gösteren altın rezervlerinde ibre yukarıyı göstermedi.

GCM Yatırım Banner

TCMB verilerine göre 14 Nisan Cuma gününde kapanan haftada Merkez Bankası’nın altın rezervleri 493 milyon dolar azaldı.

Bu düşüşle birlikte altın rezervleri geçen hafta itibarıyla 52 milyar 612 milyon dolardan 52 milyar 119 milyon dolar seviyesine indi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.