Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Durmuyor! Yeni Döviz Kararı Resmi Gazete’de

Merkez Bankası, bankalara gerçek kişi hesaplarının TL'ye dönüşümü için yeni eşik belirledi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
Merkez Bankası Durmuyor! Yeni Döviz Kararı Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan tebliğe geçici 11. madde eklenirken, bankaların gerçek kişi döviz hesaplarının dönüşüm oranlarına yönelik verdiği menkul kıymet yükümlülüğü oranlarında değişiklik yapıldı.

Gerçek kişi ek dönüşüm oranına göre menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulaması kapsamında,  26.5.2023 hesaplama tarihinden itibaren 28.7.2023’e kadar uygulanmak üzere, mevduat ve katılım bankalarının tabi oldukları muhasebe standartları ve kayıt düzeni esas alınarak Merkez Bankasınca belirlenen usul ve esaslara göre bankalarca hesaplanacak gerçek kişi yabancı para mevduat/katılım fonundan, Türk lirası mevduat/katılma hesabına ek dönüşüm oranına göre yüzde 10’un altında ek dönüşüm yapılması halinde eksik kalan tutar kadar menkul kıymet bloke olarak tesis edilecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Resmi Gazete

28 Temmuz 2023 tarihinden itibaren yüzde 30’un altında kalan bankalar için ek dönüşüm oranının paydasında yer alan mevduat/katılım fonu tutarının yüzde 10’u oranında ilave menkul kıymet söz konusu hedefe ulaşılıncaya kadar bloke olarak tesis edilecek.

Tesis süresi, hesaplama tarihini takip eden ayın son Cuma günü başlayıp, tesis başlangıcını takip eden altıncı ayın son Cuma gününden bir önceki gün sona erecek.

Söz konusu madde TCMB tarafından belirlenecek tutarın altında olan bankalara uygulanmayacak.

GCM Yatırım Banner

Özetleyecek olursak, gerçek kişi hesaplarında yüzde 10 dönüşümünü sağlayamayan bankalar, 26 Mayıs-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında eksik kalan kısım için menkul kıymet tesis edecek. Oranı tutturamayan banka, bu tarihten sonra hedef tutana kadar ek yüzde 10 menkul kıymet blokesi yapacak. 28 Temmuz’dan sonra ise yüzde 10 oranı yüzde 30’a yükseltilecek.

Merkez Bankası dün de bireysel kredi kartlarıyla yapılan nakit avans çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olması şartı getirdiğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın