Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Enflasyonda Bozulmaya Karşı Sıkılaşma Uyarısı

Merkez Bankası tarafından geçen haftaki Para Politikası Kurulu Toplantısı’na ilişkin özet yayımlandı. Özette sıkılaşmanın süreceği ifadeleri öne çıktı. Detaylar şöyle...
TCMB’den Enflasyonda Bozulmaya Karşı Sıkılaşma Uyarısı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti yayımlandı. Geçen hafta gerçekleştirilen toplantıya ilişkin özette, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşun yinelendiği belirtildi.

Açıklama metninde, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikasının sürdürüleceği mesajı verildi.

Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağına yer verilen özette, “Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir.” ifadeleri yer aldı.

TCMB, kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasının ilave makroihtiyati adımlarla destekleneceğini belirtti. Likidite gelişmelerinin yakından izlendiği ve sterilizasyon araçlarının gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacağı kaydedildi.

Merkez Bankası, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyeceği mesajını verdi. Merkez Bankası geçen hafta gerçekleştirdiği toplantıda politika faizinde değişiklik yapmayarak yüzde 50 seviyesinde sabit bırakmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın