Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Dijital TL Duyurusu: İlk Ödeme İşlemi Yapıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dijital Türk Lirası testlerinde son duruma ilişkin açıklamada bulundu.
TCMB’den Dijital TL Duyurusu: İlk Ödeme İşlemi Yapıldı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir süredir Dijital Türk Lirası için testler gerçekleştiriyor. Sürece dair TCMB’den yeni bir açıklama yapıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) öncülüğünde yürütülmekte olan Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini açıkladı.

Açıklamada teknoloji paydaşları ile birlikte yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının ilk çeyreğinde de devam edileceği kaydedildi. Yapılan testler sonucu elde edilen bulguların geniş kapsamlı bir değerlendirme raporu ile paylaşılacağı aktarıldı.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu’nun, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçileceği aktarıldı.

TCMB açıklamasında, “Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecektir.” ifadelerine yer verdi.

Hukuki boyuta yönelik çalışmaların, dijital kimliklendirmenin proje için kritik öneme haiz olduğunu gösterdiği vurgulanan açıklamada, 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verileceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

TCMB daha önce yaptığı açıklamasında, Dijital Türk Lirası testlerinin başladığını duyurmuş ve ödemelerde kullanılmasının amaçlandığını belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.