Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dijital Türk Lirası Testleri Başlıyor: Ödemelerde Kullanılması Amaçlanıyor

2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan bilgilere göre dijital Türk lirası testlerine başlanıyor.
Dijital Türk Lirası Testleri Başlıyor: Ödemelerde Kullanılması Amaçlanıyor
Yorum

Gelecek yıl için hazırlanan 2023 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Yatırım Programı açıklandı. Paylaşılan metinde Dijital Türk lirasına dair testlere başlanacağı bilgisi dikkat çekti. Resmi Gazete’de yayımlanan programa göre gelecek yıl dijital Türk lirasının ödemelerde kullanılması test edilecek.

Testler kapsamında blokzincir tabanlı merkez bankası dijital Türk lirası uygulamaya konacak. Açıklamada ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, dijital Türk lirasının ödemeler için kullanımının test edileceği belirtildi.

Dijital kimlik ve FAST sistemleri ile araştırma-geliştirme kapsamında entegrasyon çalışmalarının tamamlanacağı belirtilen metinde, toptan dijital para çalışmaları kapsamında bankalar ile araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacağı kaydedildi.

Dünya genelinde merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) pek çok ülke tarafından test ediliyor ve araştırılıyor. Çin dijital yuan testleri ile başı çeken ülkeler arasında yer alıyor. Ağustos ayında Avrupa Merkez Bankası (ECB) parasal sistemin devamı için tek çözümün CBDC’ler olduğunu açıklamıştı.

Programda ayrıca enflasyon, para politikasına yönelik lojistik ve depolama alanlarında gerekli düzenlemelerin yapılacağı kaydedildi.

Yapılacak düzenlemeler ile gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki baskısının azaltılması amaçlanıyor. Mali piyasalara ilişkin tedbirlere yer verilen metinde, finans kurumlarının düzenleme ve denetleme çerçevesinin güçlendirilmesi vurgusu yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu