Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den 2024 Planı: Enflasyon ve Para Politikası Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2024 yılına ilişkin para politikası metnini paylaştı. Raporda sadeleşmenin devamı ve enflasyon hedefleri öne çıktı. Ayrıntılar şöyle...
TCMB’den 2024 Planı: Enflasyon ve Para Politikası Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2024 yılına ilişkin yol haritasını açıkladı. Merkez Bankası sadeleşme sürecinin devam edeceğini, parasal sıkılıkla birlikte miktarsal sıkılaşmanın da sterilizasyon araçlarının çeşitliliği artırılarak sürdürüleceğini belirtti.

Raporda, temel amacın fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğuna dikkat çekilerek, “Sahip olunan tüm araçlar bu amaç doğrultusunda kullanılmaya devam edilecektir. Fiyat istikrarını destekleyici bir unsur olarak finansal istikrar da gözetilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Orta Vade Enflasyon Hedefi Korundu

TCMB raporunda hükümet ile birlikte belirlenen enflasyon hedefinin yüzde 5 olarak korunduğunu belirterek, hesap verme yükümlülüğünün bir unsuru olan belirsizlik aralığının önceki yıllarda olduğu gibi hedef etrafında her iki yönde 2 yüzde puan olarak korunduğunu kaydetti.

Para politikasının enflasyonu orta vadede bu hedefe ulaştıracak şekilde oluşturulacağı belirtildi. TCMB, Enflasyon Raporu’nda açıklanan tahminlerin, enflasyon beklentilerine yönelik referans oluşturma işleviyle ara hedef olarak kullanılacağını açıkladı. Mevcut makroihtiyati çerçevenin sadeleşme sürecinin 2024 yılında da devam edeceği ifade edildi.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının, TCMB’nin temel politika aracı olmayı sürdüreceğine yer verilen açıklamada, “Dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için 2023 yılı ikinci yarısında parasal sıkılaştırma süreci başlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Şimdi Kayıt Olun

TCMB, parasal sıkılık ve parasal aktarım, likidite gelişmelerinin yakından takip edilerek miktarsal sıkılaştırma kararları ile desteklenebileceğini belirterek, “Miktarsal sıkılaştırma adımlarına, kullanılan sterilizasyon araçlarının çeşitliliği artırılarak devam edilecektir.” açıklamasını yaptı.

Para Politikası Kurulu (PPK) önceden açıklanan bir takvim çerçevesinde 2024 yılında 12 toplantı yapacağını bildirdi. Açıklamada para politikası iletişimine, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda devam edileceğine yer verildi.

KKM’de Gerileme Hedefi

Raporda döviz likiditesi ve TL yönetimi ile ilgili değerlendirmelere de yer verildi. Bankaların TL ve döviz likidite yönetimlerine katkıda bulunmak amacıyla, swap işlemlerine 2024 yılında da devam edileceği vurgulanan raporda, TCMB tarafından gerçekleştirilen swap işlem miktarının kademeli şekilde azaltılacağı kaydedildi.

Bankaların, TCMB’ye kendilerine tanınan limitler çerçevesinde ve çeşitli vadelerde teminat döviz deposu veya altın deposu getirebileceği ifade edildi. 2024’te TL mevduat payının yüzde 50’ye yükselmesi ve KKM bakiyesindeki gerilemenin devam etmesinin hedeflendiği belirtildi.

TCMB: Rezervlerdeki Artış Sürecek

Merkez Bankası gelecek yıl da piyasa koşulları elverdiği sürece rezerv biriktirilmesi yönündeki stratejiye devam edileceğini ve uluslararası rezervlerdeki istikrarlı artış eğiliminin devamlılığının sağlanacağını bildirdi.

Kredi politikasına ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı raporda, ihracatçı firmaların finansman koşullarını iyileştirmek ve finansmana erişimlerini desteklemek amacıyla ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde ilave kolaylaştırıcı adımlar atılabileceğinin mesajı verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.